Dla Messiego był to pierwszy mecz La Liga, w którym od początku założył kapitańską opaskę. Wcześniej kapitanem Barcelony był Andres Iniesta, który jednak po sezonie 2017/2018 pożegnał się z klubem z Katalonii.

Messi otworzył wynik spotkania uderzeniem z rzutu wolnego w 64 minucie. Argentyńczyk już w pierwszej połowie mógł otworzyć wynik spotkania, ale wówczas jego uderzenie z wolnego trafiło w poprzeczkę. Doskonałą szansę w pierwszej połowie na pierwszego gola miał również Ousmane Dembele, który jednak przegrał pojedynek jeden na jeden z bramkarzem Alaves, Fernando Pacheco.

W końcówce spotkania na 2:0 podwyższył rezerwowy w tym meczu Philippe Coutinho, a w doliczonym czasie gry Messi wykorzystał podanie Luisa Suareza i zdobył swojego drugiego gola w meczu.

Po meczu z Alaves Barcelona ma na swoim koncie 6002 gole w La Liga - więcej (6041) strzelił tylko Real Madryt. Z tych 6002 goli 6,4 proc. (385 bramek) strzelił Messi, który stał się pierwszym w XXI wieku piłkarzem La Liga, który strzelał przynajmniej jednego gola w piętnastu kolejnych sezonach hiszpańskiej ekstraklasy.