fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Papież Franciszek

Papież Franciszek rozmawia z biskupami o pedofilii w Chile

AFP
Papież Franciszek rozpoczął rozmowy z wezwanymi przez niego do Watykanu biskupami z Chile. Ich tematem będzie skandal pedofilii w tamtejszym Kościele.

Jak informuje portal global.ilmanifesto.it, spotkania odbywać się będą do 17 maja.

Papież Franciszek zaprosił episkopat Chile, aby przez trzy dni omówić z hierarchami sytuację, do jakiej doszło w tym kraju w związku z ujawnionym skandalem oraz przypadkami ich tuszowania. Skalę oraz okoliczności opisał w przygotowanym dla papieża raporcie jego wysłannik arcybiskup Charles Scicluna.

Papież Franciszek rozmawiać będzie między innymi z biskupem Osorno i Juanem de la Cruzem Barrosem, ale także inni biskupami oraz prałatami, których wspólna odpowiedzialność i milczenie zostały ujawnione w śledztwie.

„Wezwany do interwencji w nadzwyczajnych okolicznościach wynikających z nadużyć władzy, nadużyć seksualnych i nadużyć sumienia, które miały miejsce w Chile w ciągu ostatnich dziesięcioleci, uważam, że ??konieczne jest zbadanie ich przyczyny i konsekwencje, a także mechanizmy, które w niektórych przypadkach doprowadziły do ??zatajenia i poważnego znęcania się nad ofiarami” - poinformował papież w komunikacie prasowym.

Dzień przed pierwszymi poufnymi rozmowami, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Chile biskup Fernando Ramos i biskup Juan Ignacio Gonzales z diecezji San Bernando powiedzieli, że „prośba o przebaczenie jest dla nich wielkim imperatywem moralnym”. "Nasza postawa w tym momencie to ból i wstyd, gdyż są ofiary, osoby, które ucierpiały z powodu wykorzystywania w środowisku kościelnym, gdzie nigdy nie powinno dojść do nadużyć władzy i na tle seksualnym” - powiedział w Radiu Watykańskim biskup Ramos.

Hierarchowie podkreślali, że nie wiedzą, jakie kroki podejmie papież. Zaznaczali jednak, że są gotowi na każde rozwiązanie, w tym usunięcie odpowiedzialnych za tuszowanie nadużyć.

Na początku maja z papieżem spotkali się trzej mężczyźni, którzy w 2010 roku postawili zarzuty pedofilii 87-letniemu księdzu z Chile, Fernando Karadimie. Ich wspomnienia będą miały kluczowe znaczenie dla decyzji, które podejmie papież przede wszystkim wobec obecnego biskupa diecezji Osorno w Chile Juana Barrosa. Oskarża się go, że tuszował czyny ukaranego przez Kościół oraz żyjącego w odosobnieniu księdza Karadimy, przedstawianego przez ofiary i media jako "seryjny pedofil".

 

 

Źródło: global.ilmanifesto.it
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA