fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Opinie

Trybunał Sprawiedliwości w Karlsruhe uznał, że telewizja ZDF nie musi honorować wyroków polskich sądów

123RF
Federalny Trybunał Sprawiedliwości w Karlsruhe uznał, że telewizja ZDF nie musi honorować wyroków polskich sądów i w konsekwencji przepraszać za użycie sformułowania „polskie obozy zagłady". Tym samym nie tylko nie wziął pod uwagę prawa UE, które mówi o wzajemnym uznawaniu i wykonywaniu orzeczeń, ale też twórczo rozwinął rozumienie wolności słowa.

Kasując pozytywne dla byłego więźnia Auschwitz Karola Tendery wcześniejsze orzeczenie sądu, uzasadnił, że ZDF nie musi stosować się do wyroku, bowiem byłoby to sprzeczne z porządkiem prawnym kraju, w którym działa stacja. Trybunał podkreślił, że w Niemczech obowiązuje prawo do wolności wypowiedzi i wolności mediów. Czy zatem w rozumieniu niemieckiego trybunału owe wolności obejmują też ochronę niewiedzy i ignorancji, a także kłamstw i manipulacji?

Prawo do wolności wypowiedzi nie obejmuje prawa do nieprawdy, to oczywiste. Trybunał tymczasem rozpiął nad nią swoisty parasol ochronny, i to w haniebnej dla narodu niemieckiego sprawie. W ostatnich latach wiele mówi się o odchodzeniu przez władze i społeczeństwo niemieckie od polityki winy na rzecz relatywizowania i wybielania własnej historii. Czy wyrok trybunału jest smutnym dowodem potwierdzającym tę tezę? Szkoda, że przodkowie sędziów wydających ten wyrok nie uszanowali prawa do wolności i godności Karola Tendery, zamykając go w niemieckim obozie śmierci w Auschwitz. Ważniejsza była ich „wolność" do urzeczywistniania zbrodniczej ideologii.

Dziś wolność i prawo do godności Tendery przegrywa po raz drugi z niemieckim rozumieniem tego pojęcia. Tym razem z wolnością telewizji ZDF. Pocieszające jest to, że sprawa najprawdopodobniej trafi do Trybunału Sprawiedliwości UE, co zapowiada polska strona. Sąd w Luksemburgu będzie miał szanse nie tylko wyjaśnić relacje między sądami państw UE, ale także wynieść kłamliwe sformułowanie „polskie obozy" na forum europejskie. ©?

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA