fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Opinie

Jerzy Kowalski: Jak odzyskiwać majątek

Jerzy Kowalski
Fotorzepa, Waldemar Kompala
Wraz z nowym rokiem szkolnym wejdzie w życie sporo przepisów, które zmienią zasady... niezwykle istotnych czynności także dla przedsiębiorców. Chodzi o egzekucje komornicze.

Ten wrzesień nie jest przypadkowy. Zacznie się wtedy okres pobierania nauk nie tylko przez uczniów, ale też i właścicieli firm, bo nowelizacja jest poważna. Można jednak zacząć dokształcanie już teraz. Przedsiębiorcom pomogą w tym autorzy z kancelarii Kochański Zięba i Partnerzy, których artykuły zamieszczamy pt.: "Komornicze Allegro ułatwi życie firmom", "Egzekucja z nieruchomości trochę przyspieszy" i  "Tytuły egzekucyjne, klauzule wykonalności i ustalanie majątku dłużnika".

Warto pamiętać, że coraz częściej w egzekucyjnych postępowaniach uczestniczą firmy, których życie gospodarcze polega na obrocie różnymi wartościami materialnymi. Na rynku krążą pieniądze, ruchomości i nieruchomości. Bywa, że ktoś czegoś nie chce oddać, zapłacić czy wydać. Wtedy do gry przystępuje – zwabiony przez wierzyciela – komornik. Nie cieszy się on jednak nad Wisłą najlepszą opinią. Szykują się więc zmiany nie tylko w procedurze egzekucyjnej, ale także w zasadach funkcjonowania zawodu komornika. Na razie jednak menedżerowie wierzycieli i dłużników powinni się ucieszyć z możliwości prowadzenia licytacji elektronicznej ruchomości, przyspieszenia w egzekucji nieruchomości, wprowadzenia dobrej metody wyceny majątku dłużnika i rozsądnych procedur przy skarżeniu się na decyzje komornika. Ich zadowoleniu sprzyjają też przepisy umożliwiające rezygnację z umieszczania we wniosku o wszczęcie postępowania komorniczego opisu sposobów egzekucji, a jedynie określenie świadczenia, które ma być przymusowo spełnione.

Zapraszam do lektury także innych tekstów w najnowszym numerze „Prawo w Biznesie".

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA