fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Opinie

„Cichociemny” sędzia zrzucony w Brukseli - komentuje Tomasz Pietryga

Fotorzepa, Roman Bosiacki
Kim jest tajemniczy emisariusz Iustitii, który spotkał się z Fransem Timmermansem?

We wtorkowym wywiadzie dla Rzeczpospolitej Konrad Szymański, minister ds. europejskich: przyznał, że osiągnięcie kompromisu z Brukselą w sprawie praworządności w Polsce, jest wiąż trudne.

„Widzę nie tylko postęp tych rozmów, ale i trudności, bo bardzo wiele sił jest temu porozumieniu przeciwnych. Cały czas oddziałują na Brukselę polskie i międzynarodowe środowiska prawnicze"- przyznał. Tłumacząc, że (..)są to czasem środowiska zorganizowane, czasem nie. Ale ich negatywne oddziaływanie jest widoczne. Są one przeciwne porozumieniu z uwagi na pryncypialny stosunek do swojego modelu podziału i równowagi władzy. Te środowiska działają jak grupa interesu broniąca pozycji, aczkolwiek swoje postulaty ubierają we wzniosłą retorykę walki o standardy demokratyczne i praworządność".

Minister tym samym nawiązał do wizyty przedstawiciela stowarzyszenia sędziów „Iustitia", który spotkał się zaraz po majówce z wiceszef KE Frans Timmermans, po tym jak ten rozmawiał z szefem polskiego MSZ Jackiem Czaputowiczem.

Nie było to pierwsze tego rodzaju spotkanie, z polskimi sędziami, wcześniej szefa KE odwiedziło 25 prawników. Nie dziwi, też że unijny urzędnicy rozmawiające z przedstawicielami rządu, chcą znać opinię również przedstawicieli trzeciej władzy, których reformy dotyczą. Dziwi natomiast atmosfera tajemnicy jaka unosi się nad tym spotkaniem.

Iustitia, i jej rzecznik sędzia Bartłomiej Przymusiński nie chcą ujawnić nazwiska sędziego, który udał się do Brukseli, i który j wywarł wpływ na spojrzenie komisarza Timmermansa na polską praworządność. Szczegółów spotkania nie podały też służby KE.

A podobno sędziowie mają nie bać się niczego, występując z otwarta przyłbicą w obronie prawdy i pryncypiów. Nie ma nic złego we wizytach przedstawicieli trzeciej władzy w Brukseli, jednak postawa „cichociemnego" informatora Fransa Timmermansa trochę zadziwia. Może wręcz sugerować, że część środowiska sędziowskiego zaczęła budowę coś w rodzaju państwa podziemnego.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA