fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Opinie

Maciej Witucki: Pomoc dla firm potrzebna jest od zaraz

AFP
Na obecne posiedzenie Sejmu nikt nie czekał tak bardzo jak przedsiębiorcy.

Przegłosowanie przepisów pod wspólnym hasłem Tarczy Antykryzysowej to powinien być pierwszy krok w długiej drodze dochodzenia gospodarki do zdrowia po epidemii koronawirusa. Teraz chorujemy i potrzebne jest szybkie podanie leku, ale okres rekonwalescencji też będzie wymagał specjalnych działań.

Przedsiębiorcom pomoc jest potrzebna bardziej niż pilnie - to być albo nie być wielu małych i średnich firm. Ona musi trafić na konta do 10 kwietnia. Najbliższe 2-3 tygodnie zdecydują o przyszłości miejsc pracy. W najbliższych dniach trzeba wypłacić wynagrodzenia - wsparcie musi obejmować okres od 13 marca, gdy ogłoszono stan zagrożenia epidemicznego, a nie od dnia wejścia w życie ustawy. Aby pomoc była skuteczna ważne jest też maksymalne uproszczenie procedur, mogłaby być dostępna na podstawie oświadczenia, które składa przedsiębiorca, a które weryfikowane jest ex post.

Kiedy uważniej przyglądamy się zapisom, które przyjął rząd, widzimy wyraźnie, że to pomoc na chwilę, na 2-3 miesiące, bez perspektywy co dalej. Nawet jeśli założymy, że epidemia skończy się w maju czy czerwcu, podnoszenie się po niej zajmie kilka kolejnych miesięcy, jeśli nie dłużej. Duże firmy operujące w takich branżach jak transport drogowy, lotnictwo, turystyka, rozrywka czy targi bądą potrzebowały nowych modeli działania, o ile przetrwają. I na razie nie widać pomysłu jak im pomóc, kiedy już uporamy się z wirusem.

Z ankiety Konfederacji Lewiatan, na którą odpowiedziało 800 firm wynika, że 69 procent planuje redukcje, 47 procent wytrzyma jeszcze 3 tygodnie, jeśli nie dostanie pomocy od państwa. Potem zaczną się zwolnienia.

Ta ankieta pokazuje nastroje wśród pracodawców - jeśli faktycznie zwolnienia nie bądą tak drastyczne jak deklarowane - przed nami i tak ogromny wzrost bezrobocia. Według naszych ekspertów sięgnie, a może i przekroczy 10 procent. Dlatego, choć wszyscy jesteśmy zmęczeni i współpraca rząd - przedsiębiorcy rodzi napięcia - trzeba rozmawiać. Innej drogi nie ma. I już teraz trzeba być gotowym na różne  scenariusze w drugiej połowie roku i dalej. Już trzeba rozmawiać o budżecie na ten i następny rok.

Lata wyborcze nie pomagają w rozmowach. Ale to sytuacja nadzwyczajna i wymaga nadzwyczajnych działań i współpracy. Przedsiębiorcy reaktywowali  Radę Przedsiębiorczości, która skupia najważniejsze polskie organizacje biznesowe. Chcemy wspólnie przedstawiać rządowi nasze propozycje, które mogą uratować tysiące miejsc pracy i firm. Nasza gospodarka, która w ostatnich latach świetnie sobie radziła, stoi przed widmem recesji, której nie zaznała od prawie 30 lat. Od nas, przedsiębiorców, rządu, zależy czy potrafimy ograniczyć jej skalę i głębokość. Czy potrafimy w czasach gospodarczej hekatomby zapomnieć o różnicach poglądów, barwach partyjnych i własnych interesach. Przed nami trudny egzamin.

Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA