fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Opinie

Wybory samorzadowe: zamiast krytykować, lepiej obserwować - komentuje Mateusz Rzemek

Mateusz Rzemek
Fotorzepa/Andrzej Bogacz
Trudno mi uwierzyć w czarne scenariusze dotyczące zbliżających się wyborów samorządowych i to, że zostaną w ten czy inny sposób sfałszowane. Tak jak nie zgadzam się z taką oceną wyborów samorządowych z 2014 r., w których wygrał PSL. Twierdzenie, że książeczka z listami do głosowania została specjalnie skonstruowana tak, żeby zmylić Polaków przy urnie i dać wygraną PSL, to gruba przesada. Ludowcy dostali przecież pierwsze miejsce na liście komitetów wyborczych w losowaniu, które mogła wygrać każda inna partia.

Podobnie przesadzone są obawy o najbliższe wybory. Co innego, gdyby rząd i Sejm zdecydowały się na zmianę zasad liczenia głosów i likwidację okręgów jednomandatowych. Do tego nie doszło. Coś się jednak zmieniło w kodeksie wyborczym. Pojawił się na przykład obowiązek zapewnienia transmisji online z lokalu wyborczego. Jeśli to będzie niemożliwe, zapis wideo pojawi się następnego dnia po wyborach na stronie PKW. Wszystko po to, by zapewnić transparentność.

Mało? Jest tego więcej. W lokalach pojawi się korpus urzędników wyborczych, czyli przedstawicieli administracji publicznej i samorządowej z wyższym wykształceniem, którzy mają zapewnić sprawne działanie komisji. Ich pracę poza okiem kamery będą mogli obserwować także mężowie zaufania. Będą oni towarzyszyć urnom wyborczym w drodze do odrębnej komisji zliczającej głosy.

Jedyny problem stanowi niewielkie zainteresowanie urzędników wstępowaniem do korpusu. Swoich obowiązków nie będą mogli bowiem wykonywać w gminie, w której pracują i mieszkają. Inaczej mogłoby dochodzić do sytuacji, gdy wybór burmistrza nadzorowałby pracownik zatrudniony na co dzień w podległym mu urzędzie. Komisarzy wyborczych jest z kolei aż nadto, a większość to sędziowie, gwarantujący przebieg wyborów zgodny z prawem.

Zamiast krytykować nowe rozwiązania, lepiej, aby osoby troszczące się o stan naszej demokracji zgłosiły się na obserwatorów i zadbały osobiście o to, by wszystko odbyło się zgodnie z prawem.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA