fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nudna jak bankier

Bloomberg
Były prezes Banku Anglii Mervyn King zwykł mawiać, że bankier centralny musi być nudny, by dobrze wykonywać swoją pracę. Taka właśnie była Janet Yellen. Ale jej kadencja zostanie zapamiętana: oddaje gospodarkę w wyśmienitej kondycji, a ewentualne gromy spadną na jej poprzednika... lub następcę.

Cztery lata i żadnej afery czy wstrząśnięcia rynkami. Konferencje po posiedzeniach przewidywalne do bólu, wystąpienia przed Kongresem spokojne i merytoryczne. Janet Yellen była prawdziwym urzędnikiem. Jej kadencja będzie oceniana dobrze. Przede wszystkim oddaje gospodarkę w świetnej kondycji. Bezrobocie spadło znacząco z 6,7 do 4,1 proc., wzrost gospodarczy przyspieszył do ok. 3 proc., inflacja jest bliżej celu, nastroje biznesu poprawiły się, zaś poziom zaufania konsumentów jest blisko rekordu.

Poprawa ta nie może być w całości przypisana działaniom Fedu, zwłaszcza że wpływ polityki pieniężnej nie jest bezpośredni, ale na tej płaszczyźnie trudno będzie zarzucić Yellen coś złego. Przewidywalność służyła komunikacji Fedu z rynkami. Choć część ekonomistów może zarzucać Yellen brak inicjatywy, przez całą kadencję ani razu nie szokowała rynków, a z punktu widzenia stabilności finansowej to zaleta.

Gdy Yellen obejmowała urząd, twierdzon...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA