fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Opinie

Grzegorz Sibiga - dane osobowe: W przyszłości będziemy lepiej chronieni

materiały prasowe
Rozmowa | dr Grzegorz Sibiga z Polskiej Akademii Nauk

Rz: Wszyscy jesteśmy profilowani na masową skalę i zasypywani komunikatami marketingowymi. Czy prawo chroni nas wystarczająco?

Grzegorz Sibiga: Mimo działań, także GIODO, ochrona danych osobowych nie jest skuteczna. Dlatego przygotowano unijną reformę. Oprócz ogólnego rozporządzenia o ochronie danych (zaczyna w UE obowiązywać od 25 maja 2018 r.) trwają prace nad rozporządzeniem e-Privacy. W ogólnym rozporządzeniu rozbudowuje się uprawnienia osób fizycznych, jak prawo do uzyskania informacji o przetwarzaniu swoich danych osobowych. Wprowadza się też nowe, np. do bycia zapomnianym, szczególnie gdy dane upubliczniono w sieci. Zmiany obejmą też dostawców usług internetowych z siedzibą poza Unią, jeżeli skierowane są do osób w Unii.

Czy po zmianach nasze dane będą lepiej chronione?

To zależy od stosowania nowych przepisów. Powinno być spójne we wszystkich państwach UE. Temu służą transgraniczne mechanizmy prawne i utworzenie Europejskiej Rady Ochrony Danych. Krajowe organy dostaną też nowe kompetencje do nakładania dotkliwych kar finansowych za naruszenia przepisów o ochronie danych osobowych.

Zmienią się też polskie przepisy o ochronie danych osobowych.

Od maja 2018 r. nie będzie już obowiązywała taka jak teraz ustawa o ochronie danych osobowych. Przepisy krajowe będą tylko uzupełniać unijne. Muszą uregulować organizację państwowego organu zajmującego się ochroną danych osobowych i jej procedury. Na prawodawcy krajowym spoczywa też obowiązek wyważenia tej ochrony z innymi prawami i wolnościami jednostki, np. prawem do informacji czy wolnością wypowiedzi. Oprócz tego w prawie polskim będą mogły być uszczegółowione zasady unijne lub wyjątki od nich, ale tylko dopuszczone w ogólnym rozporządzeniu.

—rozmawiała Renata Krupa-Dąbrowska

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA