fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Opinie

Ten atak dotyczy też Polski

Fotorzepa, Waldemar Kompała
Zamach w Brukseli to test dla naszego kraju. Również dla polskich polityków.

W pierwszych godzinach po zamachu dominowały jednak stonowane wypowiedzi. Opozycja zachowywała się poważnie. Ryszard Petru zaapelował do prezydenta o specjalne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego ws. bezpieczeństwa Polski. Grzegorz Schetyna odłożył swój plan bycia „opozycją totalną” i zaoferował rządowi PiS pomoc i współpracę ze strony byłych ministrów z Platformy w tej wyjątkowej sytuacji. Premier Beata Szydło i prezydent Andrzej Duda uspokajali opinię publiczną zapewniając, że nasz kraj jest bezpieczny. Tylko Paweł Kukiz wykorzystał sytuację do tego, by ugrać parę punktów i wezwał rząd do wycofania się ze zobowiązań dotyczących przyjmowania uchodźców.

Ale nie miejmy złudzeń. Gdy tylko opadnie kurz po zamachach, gdy minie trochę czasu, znów będziemy oglądać kolejny akt politycznej wojny. Opozycja będzie oskarżać rząd, o to, że nie jesteśmy wystarczająco bezpieczni, a rząd będzie przekonywać, że to efekt wieloletnich zaniedbań poprzedniego rządu PO-PSL. I tak w kółko.

A sprawa jest bardzo poważna. Dotychczas nie byliśmy atrakcyjnym celem dla terrorystów. Równocześnie dlatego, że Polska wciąż jest dość jednolitym etnicznie krajem, siatka muzułmańskich terrorystów dość szybko zwróciłaby uwagę polskich służb.

 

Mimo tego wtorkowe zamachy dotyczą nas na co najmniej dwa sposoby. Po pierwsze atak na Brukselę - na miasto, w którym mieszczą się najważniejsze unijne instytucje - sprawia, że cała Unia Europejska staje przed koniecznością właściwej reakcji. W tym sensie, już wkrótce polski rząd zostanie skonfrontowany z rzeczywistością pozamachowej Europy. Dziś można już śmiało powiedzieć, że po kryzysie finansowym i zeszłorocznym kryzysie uchodźczym (który wcale się jeszcze nie skończył), mamy do czynienia z kryzysem terrorystycznym. Liczba zamachów w ostatnim półroczu pozwala stwierdzić, że Europa ma z terroryzmem bardzo poważny kłopot i nie ma pomysłu jak - poza zmianą Europy w twierdzę - z niego wyjść.

Po drugie: w Polsce, w tym roku odbędzie się szczyt NATO oraz Światowe Dni Młodzieży. Na to pierwsze wydarzenie przyjechać ma kilkudziesięciu przywódców z prezydentem USA na czele. To drugie przyciągnie nawet dwa miliony pielgrzymów. Zapewnienie im bezpieczeństwa jest jednym z najważniejszych zadań stojących przed Polskim państwem.

To zadanie przede wszystkim dla rządzących, ale jego powodzenie zależeć będzie też od odpowiedzialnego zachowania opozycji.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA