fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ochrona zdrowia

Zakon nie będzie szczepił przeciw Covid-19

Fotorzepa/ Jakub Czermiński
Zakon Rycerzy Kalatrawy miał szczepić mieszkańców Świdwina przeciwko Covid-19, ale po interwencji burmistrza miasta podmiot został skreślony z listy punktów szczepień.

- W pierwszej kolejności sprawdzono dziewięć podmiotów, które nie miały umów z NFZ na świadczenia medyczne. Spośród nich odpadły dwa, w tym Zakon Rycerzy Kalatrawy zgłoszony jako kościelny oddział leczniczy, bo nie spełniał wielu wymogów z określonych warunków – mówi Małgorzata Koszur, rzeczniczka szczecińskiego oddziału NFZ, w rozmowie z GS24.pl, który opisał sprawę.

Jak wynika z relacji portalu burmistrz Świdwina Piotr Feliński przeglądając listę punktów szczepień w powiecie znalazł na niej Zakon Rycerzy Kalatrawy.

– Jako siedziba Zakonu, który nie jest mi znany z żadnej działalności, a już na pewno medycznej, figuruje dom prywatny, będący zresztą siedzibą wielu innych stowarzyszeń i organizacji – mówił burmistrz Feliński.

O sprawie poinformował Narodowy Fundusz Zdrowia, a świdwiński zakon został skreślony z listy podmiotów, jakie mają dokonywać szczepień przeciwko koronawirusowi.

Zakon Rycerzy Kalatrawy trudno znaleźć w spisie polskich zakonów. Kalatrawensi mieli pojawić się na ziemiach polskich w Tymawie pod Gniewem około roku 1224. To teren obecnego powiatu tczewskiego.

Na ich czele stał hiszpański mistrz Florencjusz. Inicjatorami pojawienia się egzotycznych rycerzy-zakonników na Pomorzu mieli być pokrewni im regułą oliwscy cystersi.

Rycerze reguły z Kalatrawy wytrzymali na zimnym Powiślu zaledwie do około 1230 roku, kiedy to mieli wyjechać zaraz po śmierci związanego z tym miejscem przysięgą mistrza Florencjusza i wrócić na cieplejszy Półwysep Iberyjski. Inna wersja mówi, że zostali wymordowani przez Prusów.

Po wykreśleniu Zakonu Rycerzy Kalatrawy z listy punktów szczepień na Cvid-19 w powiecie świdwińskim zostało zaledwie ich kilka. Mają ruszyć pod koniec stycznia. Będą działały m.in. w gminach Brzeżno i Rąbino, w Połczynie-Zdroju, a w samym Świdwinie – jeden.

To niepokoi burmistrza. - Rozmawiałem ze starostą, który powiedział, że połczyński szpital czyni przygotowania, aby kolejny punkt szczepień uruchomić w dawnej poradni zdrowia przy ulicy Drawskiej – mówi burmistrz w rozmowie z GS24.pl.

Już w środę w ramach Narodowego Programu Szczepień Ochronnych mają rozpocząć się zapisy na szczepienia tzw. grupy pierwszej, czyli seniorów, nauczycieli i przedstawicieli służb mundurowych. Obecnie trwa etap "0", czyli szczepienia pracowników placówek medycznych.

Po weryfikacji w Polsce jest ostatecznie 7517 zespołów szczepiennych i 6027 zgłoszonych punktów medycznych prowadzących szczepienia. Wszystkie punkty, jak zapewniał w poniedziałek Michał Dworczyk, szef Kancelarii Premiera, zostały zweryfikowane przez NFZ i w sumie obejmują ponad 98 proc. gmin w Polsce, czyli ponad 96 proc. polskiej populacji.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA