fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ochrona środowiska

Wycinka zabytkowych drzew - PiS chce naprawić przepisy

Fotorzepa, Piotr Guzik
Dziś można się bezkarnie pozbywać zabytkowych drzew. To wina nowych przepisów. PiS chce je naprawić.

Do Sejmu wpłynął projekt posłów PiS, którzy chcą szybko poprawić przepisy dotyczące drzew rosnących na nieruchomościach wpisanych do rejestru zabytków. Chodzi o to, że od 9 września takie drzewa są znacznie gorzej chronione od rosnących na zwykłych działkach. Tego dnia weszła bowiem w życie nowelizacja ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Na jej podstawie wojewódzcy konserwatorzy zabytków wydają zezwolenia na wycinkę. Nie stosuje się też większości przepisów ustawy o ochronie przyrody, w tym dotyczących kar za nielegalną wycinkę. To ma się zmienić.

– To bardzo dobra propozycja – chwali Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy. – Jeszcze we wrześniu zwróciliśmy się do ministra kultury Piotra Glińskiego o zmianę prawa. Przede wszystkim zwracaliśmy uwagę na absurdalność nowych przepisów o „zorganizowanej zieleni" na terenie zabytkowych ogrodów i parków. Z jednej strony ustawa o ochronie zabytków wymaga pozwolenia na wycinkę chudego drzewka o obwodzie pnia poniżej 5 cm, co utrudnia zwykłe zabiegi pielęgnacyjne. Z drugiej strony nie przewiduje kar za ich nielegalną wycinkę. Można więc dziś bezkarnie wyciąć pół parku. To jakiś paradoks, drzewa, które miały być lepiej chronie, są chronione gorzej – dodaje wiceprezydent Warszawy.

Projekt dotyka i tego problemu. Posłowie PiS proponują, by dla zabytkowych ogrodów i parków konserwator nie wydawał już dodatkowego pozwolenia na podstawie przepisów konserwatorskich.

– Niestety, w tym roku było tak dużo zmian w zasadach wycinki, że przestały być spójne i pojawiły się w nich luki. Chcemy więc, by ustawa o ochronie przyrody miała priorytet przed ustawą o ochronie zabytków – mówi Joanna Lichocka, poseł sprawozdawca projektu.

Zgodnie z projektem wojewódzcy konserwatorzy zabytków zezwolenia na wycinkę drzew na nieruchomościach wpisanych do rejestru zabytków będa wydawali na podstawie ustawy o ochronie przyrody.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA