fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nowe technologie

Smartfon wykryje infekcję ucha. Potrzebny jest tylko papierowy lejek

AFP PHOTO / UNIVERSITY OF WASHINGTON / DENNIS WISE
Zespół z Uniwersytetu Waszyngtońskiego napisał aplikację na smartfony, która w połączeniu z prostym papierowym lejkiem jest w stanie wykryć infekcję uszu u dzieci, pomagając rodzicom zdecydować, czy potrzebna jest wyprawa do lekarza.

Aplikacja, która została w środę opisana w czasopiśmie "Science Transnational Medicine" odtwarza dźwięk podobny do ćwierkania ptaka w kanale słuchowym dziecka za pośrednictwem prostego lejka, który należy przymocować do telefonu.

Dźwięk odtwarzany jest zaledwie przez 1,2 sekundy, a następnie aplikacja włącza mikrofon. Jeśli płyny lub ropa nagromadziły się za błoną bębenkową, w uchu środkowym, wzorzec dźwięku zwracanego echa będzie wskazywał infekcję.

- To podobne to tego, jak jest z kieliszkiem od wina - powiedział Shyam Gollakota, szef laboratorium, które opracowało projekt. - Jeśli dotkniesz kieliszka od wina, uzyskasz inny dźwięk w zależności od poziomu płynu, znajdującego się w naczyniu - tłumaczył w rozmowie z AFP.

AFP PHOTO / UNIVERSITY OF WASHINGTON / DENNIS WISE

W testach przeprowadzonych na około stu osobach, odsetek prawidłowych wskazań wyniósł 85 procent. Gollakota zauważa, że to lepszy wynik, niż uzyskiwany drogą zwykłej kontroli wziernikowej, przeprowadzanej przez lekarza.

W przypadku wykrycia infekcji rodzice i tak jednak naturalnie będą musieli udać się do lekarza w celu potwierdzenia diagnozy i otrzymania recepty.

Gollakota porównał użyteczność swojej aplikacji do termometru, który podobnie pomaga ludziom zdecydować, czy wizyta u lekarza jest uzasadniona.

Źródło: rp.pl/ AFP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA