Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 11.01.2019 10:26 Publikacja: 11.01.2019 10:26
Foto: fot. Olivia Johnson and Lisa Utschig
Reakcje chemiczne o centralnym znaczeniu dla biologii roślin zostały zaadaptowane do stworzenia nowego procesu, który przekształca wodę w paliwo wodorowe z wykorzystaniem energii słonecznej.
Specjaliści z Argonne National Laboratory, placówki badawczej prowadzonej przez Departament Energii Stanów Zjednoczonych (DOE), połączyli dwa kompleksy białkowe związane z błoną biologiczną (zarówno błony komórkowe jak i błony organelli wewnętrznych), aby przeprowadzić rozkład cząsteczek wody na wodór i tlen. Praca opiera się na wcześniejszych badaniach, w ramach których zbadano kompleks białkowy, zwany Photosystem I. Według nich, białko błonowe, występujące w błonie biologicznej, może wykorzystywać energię światła aby wprowadzić elektrony do nieorganicznego katalizatora, który wytwarza wodór. Zespół użył drugiego kompleksu białkowego, Photosystem II, aby rozłożyć wodę i pobrać z niej elektrony, którymi „nakarmił” Photosystem I.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
W najnowszym odcinku podcastu „Rzecz w tym” Bogusław Chrabota rozmawia z prof. Pawłem Poszytkiem, ekspertem zajm...
Odpowiedzialny biznes przechodzi kolejną ewolucję związaną z nowymi wymaganiami regulacyjnymi. Tym razem celem jest strategiczna transformacja pozwalająca na skuteczną ochronę środowiska i praw człowieka. Jak odpowiedzieć na te wyzwania?
DeepSeek, Alibaba i inni. Jak chińska rewolucja w AI wpłynie na przyszłość technologii, biznesu i globalnej rywa...
Rozpoczęła się 6. edycja konkursu Kod Innowacji, skierowanego do firm i start-upów. W tym roku nagrodzone zostan...
B-21 "Raider" Sił Powietrznych USA odbył w piątek swój pierwszy lot, przybliżając moment wprowadzenia do floty...
Naukowcy z japońskiego uniwersytetu wykorzystali sztuczną inteligencję do stworzenia systemu, który - jak twierd...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas