fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nieruchomości

Plac zabaw na terenie wspólnoty nie narusza prawa do ciszy

Fotorzepa, Adam Burakowski
Wspólnota mieszkaniowa może ulokować na terenie wspólnym plac zabaw. Nie narusza to prawa do ciszy jej członków.

Igor P. domagał się uchylenia uchwały wspólnoty mieszkaniowej w sprawie wykonania placu zabaw. Wskazywał, że narusza ona jego interes, bo obciąża go finansowo jako członka wspólnoty. Twierdził też, że narusza jego prawo do mieszkania w miejscu, w którym panują spokój i cisza w otoczeniu przynależnym do budynku.

Wspólnota domagała się oddalenia powództwa. Twierdziła, że zgodnie z rozporządzeniem ministra infrastruktury z 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, obok budynków wielorodzinnych powinny być place zabaw dla dzieci. Połowa członków wspólnoty to młodzi ludzie z dziećmi bądź planujący powiększenie rodziny, a w pobliżu nie ma placu zabaw. Wspólnota przekonywała też, że nie zakłóci on ciszy i spokoju wokół budynku.

Sąd Okręgowy w Jeleniej Górze oddalił powództwo. Jego zdaniem wykonanie placu zabaw mieści się w możliwościach finansowych wspólnoty, uzasadnione jest jej potrzebami i nie narusza obiektywnego interesu mężczyzny. Wyrok jest prawomocny.

Sygnatura akt: I C 529/15

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA