fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nieruchomości

Nieruchomości a PIT: zakup lokalu od matki bez preferencji

123RF
Osoba kupująca drugi lokal powinna udowodnić, że nie jest to inwestycja, ale faktycznie będzie służył jej celom mieszkaniowym.

Skarbówka zakwestionowała w najnowszej interpretacji pomysł na uniknięcie podatku. Sprawa dotyczyła kobiety, która w 2017 r. sprzedała mieszkanie. Żeby nie płacić PIT od dochodu, postanowiła wydać pieniądze na własne cele mieszkaniowe. Część wydała na nowy lokal, w którym zamieszkała. Za pozostałą kwotę chce kupić mieszkanie od swojej matki. Chciała potwierdzić, że może skorzystać z ulgi. Uzasadniała, że stan zdrowia jej matki znacznie się pogorszył, wymaga opieki, co oznacza, że będą musiały zamieszkać razem.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał jednak, że zakup mieszkania od matki nie daje prawa do ulgi. Uzasadniał, że zwolnienie z podatku przysługuje osobie, która przeznaczy zysk ze sprzedaży nieruchomości na własne cele mieszkaniowe. Pojęcie to należy rozumieć zgodnie z wykładnią literalną. Jeśli podatnik planuje zakup drugiego lokalu, musi dowieść, że będzie w nim realizował te cele. Istotne jest, by potrafił racjonalnie udowodnić, że faktycznie tam mieszka.

numer interpretacji: 0115-KDIT2-2. 4011.295.2017.1.IL

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA