Reklama

Książeczki mieszkaniowe: resort musi znaleźć pieniądze na wypłaty premii gwarancyjnych

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju musi wskazać źródło finansowania wypłaty premii gwarancyjnych z tytułu likwidacji książeczek mieszkaniowych.

Publikacja: 23.08.2019 07:42

Książeczki miały zapewnić wkład na mieszkanie, teraz wystarczą najwyżej na remont

Książeczki miały zapewnić wkład na mieszkanie, teraz wystarczą najwyżej na remont

Foto: Fotorzepa/Marian Zubrzycki

Ministerstwo Finansów chce, by resort inwestycji i rozwoju wskazał źródło finansowania zmian w przepisach dotyczących książeczek mieszkaniowych. Zaleca więc mu poszukanie oszczędności w wydatkach przeznaczonych na budownictwo, jeżeli chce, by przepisy weszły w życie.

Czytaj też:

Książeczki mieszkaniowe: premia sfinansuje przekształcenie

Książeczki mieszkaniowe: premia wciąż tylko na papierze

Chodzi o zmianę ustawy o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych, udzielaniu premii gwarancyjnych oraz refundacji bankom wypłaconych premii gwarancyjnych. Jej autorem jest resort inwestycji. Proponuje on rozszerzenie listy celów, na których realizację będzie można otrzymać premię gwarancyjną.

Reklama
Reklama

Po pierwsze, chodzi o wniesienie opłaty z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności. Po drugie, o remont, którego celem będzie poprawa stanu technicznego mieszkania lub domu, polegająca na wymianie instalacji wodno-kanalizacyjnej lub centralnego ogrzewania i pieca. Po trzecie, premię będzie można dostać na pokrycie wydatków związanych z zawarciem umowy najmu instytucjonalnego z tzw. dojściem do własności.

MF podkreśla, że musi zapewnić środki budżetowe na realizację działań o charakterze priorytetowym, np. na rozszerzenie programu 500+. Dlatego zasadne jest – zdaniem MF – wskazanie przez MIiR źródła pokrycia wzrostu wydatków przeznaczonych na wypłatę premii.

Projekt przewiduje też obowiązkową rejestrację książeczek mieszkaniowych w banku prowadzącym obsługę rachunku. Zdaniem MF należałoby w pierwszej kolejności oszacować kwotę łącznych zobowiązań budżetowych, które wynikać mogą z faktycznie „czynnych" rachunków, a następnie wprowadzać zmiany poszerzające przypadki umożliwiające otrzymanie premii gwarancyjnych.

MF chce też, by w celu ograniczenia wydatków budżetowych wprowadzić rozwiązania prawne, które przyczyniłyby się do zabezpieczenia budżetu państwa przed nadmiernymi wydatkami. Chodzi o wprowadzenie do ustawy harmonogramu realizacji uprawnień do premii gwarancyjnej.

Etap legislacyjny: po konsultacjach publicznych.

Nieruchomości
Sąsiad chce zwrotu pieniędzy za płot? Ważne są dwie kwestie
Prawo drogowe
Sąd: odstawienie prawej nogi to błąd eliminujący kierowcę
Praca, Emerytury i renty
1978,49 zł renty z ZUS od 1 marca. Te choroby uprawniają do świadczenia
Praca, Emerytury i renty
13. emerytura nie dla każdego. Ci seniorzy nie otrzymają świadczenia
Materiał Promocyjny
Dove Self-Esteem: Wsparcie dla nastolatków
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama