Obrót ziemią: banki znów zaczną udzielać kredytów na nieruchomości rolne

Banki znów zaczną udzielać kredytów na nieruchomości rolne. PiS chce zmienić przepisy.

Publikacja: 30.06.2016 18:38

Obrót ziemią: banki znów zaczną udzielać kredytów na nieruchomości rolne

Foto: 123RF

Od 30 kwietnia obowiązują nowe zasady obrotu nieruchomościami rolnymi. Przysparzają one wielu problemów. Mnożą się więc propozycje zmian mających rozwiązać te najbardziej palące. W czwartek do Sejmu wpłynął projekt posłów PiS. Wcześniej zaś trafiły do niego propozycje Nowoczesnej, PO oraz Kukiz'15.

Zmiany w hipotece

Najważniejsza zmiana z projektu PiS dotyczy ustanawiania hipoteki. Razem z przepisami dotyczącymi gruntów rolnych zmienił się od 30 kwietnia również art. 68 ust. 2a ustawy o księgach wieczystych i hipotece. Obecnie przewiduje on, że suma hipotek na nieruchomości rolnej nie może przewyższać jej wartości rynkowej ustalonej na dzień ustanowienia hipoteki.

– Nie można więc hipoteki ustanowić na wyższą kwotę, co wcześniej było normą. Brano bowiem pod uwagę wartość nieruchomości po przeprowadzeniu planowanej inwestycji – tłumaczy mec. Bańka, wiceprezes Polskiego Związku Banków.

– Proponujemy wrócić do zasad obowiązujących przed 30 kwietnia – mówi Robert Telus, poseł sprawozdawca tego projektu. Oznacza to, że to sam bank i kredytobiorca będą ustalać wysokość hipoteki – wyjaśnia.

– To bardzo dobra wiadomość. Banki zaczną znów udzielać kredytów hipotecznych na nieruchomości rolne – cieszy się mec. Jerzy Bańka. I dodaje, że obecnie jest z tym bardzo duży problem.

Zmiany w przepisach dotyczące hipoteki przewidują również projekty posłów PO i Nowoczesnej. Ich propozycje nie są jednak aż tak radykalne jak PIS. Przykładowo parlamentarzyści z PO chcą, by zabezpieczenie hipoteki nie przewyższało 200 proc. wartości nieruchomości.

Dziedziczenie akcji

Posłowie PiS chcą poprawić również przepisy ustawy dotyczące dziedziczenia akcji i udziałów w spółkach, które są właścicielami nieruchomości rolnych.

– Proponujemy, by w razie śmierci, np. prezesa takiej spółki, przechodziły one na jego rodzinę, a nie, jak jest obecnie, na Agencję Nieruchomości Rolnych – mówi poseł Telus.

Co z drogowym absurdem

Ostatnia propozycja tego ugrupowania dotyczy wewnętrznych dróg osiedlowych będących współwłasnością mieszkańców. Posłowie PiS chcą, by je wyłączyć spod działania ustawy o kształtowaniu ustawy o ustroju rolnym. W ten sposób ma zniknąć jeden z absurdów, jaki pojawił się po 30 kwietnia. Chodzi o to, że ustawa zezwoliła na kontynuowanie budowy m.in. bloków i domów na gruntach rolnych pod warunkiem, że inwestor posiada ostateczne warunki zabudowy. Słowem jednak jej przepisy nie wspominają o drogach na tych osiedlach.

W efekcie np. deweloper może dokończyć budowę osiedla i sprzedać dom (lub mieszkanie), ale w związku z tym, że ustawodawca zapomniał o drogach na tych osiedlach, może zbyć udział w nich razem z lokalem czy domem tylko rolnikom indywidualnym. Tym zaś drogi te do niczego nie są potrzebne.

Projekt rozwiązuje ten problem, ale tylko częściowo. Zapomina bowiem o deweloperach, którzy przed 30 kwietnia nie sprzedali ani jednego mieszkania. A skoro tak, to nie zbyli również żadnego udziału w drodze. Oznacza to, że projektu się do nich nie stosuje, bo byli przed 30 kwietnia jedynymi właścicielami tej drogi. W ich wypadku nic się nie zmieni. Nadal udziały w drodze lub całą drogę będą mogli sprzedać tylko rolnikowi indywidualnemu. Jest jednak szansa, że w trakcie prac nad projektem dojdzie do doprecyzowania zapisu projektu w tej sprawie i uda się wyprostować te wątpliwości.

Sejm nie ustalił jeszcze terminu prac nad tym i innymi projektami.

Maciej Obrębski, adwokat

Propozycja posłów PiS rozczarowała. Z zapowiedzi wynikało, że będzie szła znacznie dalej. Miała też rozwiązać problem egzekucji komorniczych z nieruchomości rolnych. Dziś komornik może taki grunt sprzedać tylko rolnikowi. To blokuje egzekucję.

Dobrze, że posłowie zauważyli problem dróg wewnętrznych, ale wcale go nie rozwiązują. Deweloper, który ma ostateczne warunki zabudowy i chce budować osiedle na gruntach rolnych, jest właścicielem działki przeznaczonej pod drogę i dopiero osoby, które kupią mieszkanie, kupią też udział w drodze. A jeśli przed 30 kwietnia deweloper nie sprzedał ani jednego lokalu? Wychodzi na to, że dalej drogę będzie mógł zaoferować tylko rolnikowi.

Od 30 kwietnia obowiązują nowe zasady obrotu nieruchomościami rolnymi. Przysparzają one wielu problemów. Mnożą się więc propozycje zmian mających rozwiązać te najbardziej palące. W czwartek do Sejmu wpłynął projekt posłów PiS. Wcześniej zaś trafiły do niego propozycje Nowoczesnej, PO oraz Kukiz'15.

Zmiany w hipotece

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Edukacja i wychowanie
Afera w Collegium Humanum. Wykładowca: w Polsce nie ma drugiej takiej „drukarni”
Edukacja i wychowanie
Rozporządzenie o likwidacji zadań domowych niezgodne z Konstytucją?
Praca, Emerytury i renty
Są nowe tablice GUS o długości trwania życia. Emerytury będą niższe