fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Niepełnosprawni

Wyższy próg przy 500 plus dla niepełnosprawnych - Sejm przyjął nowelizację ustawy o emeryturach i rentach z FUS

Fotorzepa, Andrzej Bogacz
Dzięki autopoprawce rządu niepełnosprawni otrzymujący świadczenie uzupełniające też zyskają na waloryzacji rent i emerytur.

Osoby, które otrzymują świadczenie uzupełniające w pełnej wysokości, nie będą miały obniżonej jego kwoty na skutek marcowej waloryzacji emerytur i rent. Sejm przegłosował nowelizację ustawy o emeryturach i rentach z FUS wraz z rządową autopoprawką. Wynika z niej, że łączna kwota świadczenia uzupełniającego i innych świadczeń nie będzie mogła przekroczyć 1700 zł.

Przypomnijmy: świadczenie uzupełniające przysługuje osobie niezdolnej do samodzielnej egzystencji, nawet gdy otrzymuje świadczenia z ZUS lub KRUS. Obecnie ich łączna kwota nie może jednak przekroczyć 1600 zł miesięcznie brutto. Znajduje tu zastosowanie zasada złotówka za złotówkę. Im wyższą emeryturę lub rentę otrzymuje osoba niesamodzielna, tym niższe będzie świadczenie uzupełniające. Bez rządowej autopoprawki niepełnosprawni nie odczuliby marcowej waloryzacji emerytur i podwyżek najniższych świadczeń. Ich świadczenia uzupełniające mogłyby zostać pomniejszone.

Czytaj także:

Zgodnie z informacjami przesłanymi przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych 5 proc. osób, które otrzymują obecnie 500+ dla niepełnosprawnych, ma je przyznane w kwocie niższej niż 100 zł. Bez rządowej autopoprawki ich świadczenie uzupełniające mogłoby zniknąć.

Etap legislacyjny: trafi do Senatu

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA