fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Muzyka

Muzyka polska mało znana

materiały prasowe
W Rzeszowie startuje w piątek nowa międzynarodowa rywalizacja. Nie ma w niej bariery wieku dla uczestników.

Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej wybrał sobie za patrona Stanisława Moniuszkę, a jego głównym celem ma być popularyzacja mało znanej w świecie muzyki polskiej. Niemal cały wiek XIX, a i niemała część XX stulecia nie sprzyjały bowiem obecności naszych kompozytorów na estradach świata.

– To nie jest konkurs tylko dla młodych – mówi Maxymilian Bylicki, dyrektor Instytutu Muzyki i Tańca. – Wręcz zależy nam, by zgłaszali się artyści już koncertujący, bo oni te utwory będą potem prezentować na estradach.

Konkurs, który współorganizuje Filharmonia Podkarpacka w Rzeszowie, będzie przebiegał w dwóch kategoriach: dla pianistów oraz dla zespołów kameralnych. Uczestnicy mają do wyboru utwory 50 kompozytorów. Chopin jest w programie reprezentowany w sposób symboliczny. Ważniejsi są ci twórcy, który ciągle czekają na odkrycie świata.

Rywalizacja zespołów kameralnych jest dwuetapowa, najlepsi pianiści powalczą także w trzecim etapie, kiedy będą musieli zagrać koncert z orkiestrą. Laureatów poznamy 27 września, dwa dni później wystąpią oni w Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA