fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Mieszkaniowe

Państwowe spółki stworzą wspólny bank ziemi

Powstanie wielki, państwowy bank ziemi
BGK
Wykorzystanie gruntów Skarbu Państwa - będących dziś w zarządzie różnych spółek - do realizacji celów mieszkaniowych, ma stać się faktem.

Projekt ustawy o Narodowym Funduszu Mieszkaniowym i przekazywaniu nieruchomości Skarbu Państwa na cele mieszkaniowe 15 grudnia 2016 r. trafił do konsultacji publicznych i uzgodnień międzyresortowych.

- Kierowany dziś do konsultacji projekt jest wypełnieniem zobowiązania zawartego w Narodowym Programie Mieszkaniowym. Projekt ustawy umożliwi wykorzystanie gruntów Skarbu Państwa, będących dziś w rozproszonym zarządzie różnych podmiotów, do realizacji celów mieszkaniowych - zapowiada wiceminister infrastruktury i budownictwa Kazimierz Smoliński.

Dodaje, że grunty te będą wykorzystywane zarówno bezpośrednio pod zabudowę mieszkaniową, jak i kierowane na rynek nieruchomości, a uzyskane środki będą przeznaczane na wsparcie mieszkalnictwa.

- Jednocześnie, we współpracy ze spółką BGK Nieruchomości, a docelowo z Polskim Funduszem Rozwoju, będą prowadzone działania inwestycyjne z wykorzystaniem gruntów samorządowych i gruntów należących do spółek Skarbu Państwa - wyjaśnia Kazimierz Smoliński.

Dla kogo państwo będzie budować?

Jak informuje Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa, głównym wyzwaniem polskiej polityki mieszkaniowej jest poprawa dostępności mieszkań dla grup społecznych o umiarkowanych dochodach.

- Skierowany do konsultacji publicznych projekt ustawy o Narodowym Funduszu Mieszkaniowym i przekazywaniu nieruchomości Skarbu Państwa na cele mieszkaniowe, stanowi odpowiedź na wnioski płynące z diagnozy sytuacji mieszkaniowej w kraju, dokonanej w kontekście prac nad Narodowym Programem Mieszkaniowym - czytamy w komunikacie Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa.

Resort podaje, że uwzględniając założenia przyjętego przez Radę Ministrów 27 września 2016 r. dokumentu strategicznego, określającego kierunki nowej polityki mieszkaniowej w Polsce, projekt ustawy wprowadza rozwiązania służące zwiększeniu podaży mieszkań na wynajem o umiarkowanych czynszach przez wykorzystanie nieruchomości stanowiących własność Skarbu Państwa. Nowa państwowa osoba prawna

Powoływany na gruncie ustawy Narodowy Fundusz Mieszkaniowy, realizujący funkcję instytucji dysponującej nieruchomościami Skarbu Państwa i uzyskującej wpływy z tego tytułu, ma przyczynić się do stworzenia stabilnych i efektywnych warunków finansowania instrumentów przyjętych w ramach Narodowego Programu Mieszkaniowego.

Podstawowym celem ustawy jest - poza powołaniem Narodowego Funduszu Mieszkaniowego (nowej państwowej osoby prawnej) - zwiększenie podaży dostępnych nieruchomości pod budownictwo mieszkaniowe, w szczególności wykorzystanie w ramach realizacji celów Narodowego Programu Mieszkaniowego nieruchomości stanowiących własność Skarbu Państwa oraz budowa dostępnych mieszkań na wynajem (w tym z opcją stopniowego uzyskiwania własności przez najemcę).

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa podaje, że wśród najistotniejszych rozwiązań ustawowych, zawartych w projekcie ustawy są:

- ustalenie zasad kwalifikowania i przekazywania nieruchomości stanowiących własność Skarbu Państwa na cele wspierania budownictwa mieszkaniowego,

- powołanie i określenie zasad funkcjonowania Narodowego Funduszu Mieszkaniowego jako państwowej osoby prawnej w rozumieniu art. 9 pkt 14 ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych, który będzie pełnił funkcję „banku ziemi", gromadząc, zarządzając i inwestując zasobami nieruchomości Skarbu Państwa w celu wspierania budownictwa mieszkaniowego;

- określenie szczególnych warunków użytkowania mieszkań przez operatorów mieszkaniowych.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA