fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Mieszkaniowe

U siebie po trzydzieste z kredytem do sześćdziesiątki

materiały prasowe
Polacy najczęściej pożyczają na mieszkanie 100 - 300 tys. zł. Kredyt spłacają 20 - 30 lat - wynika z raportu Oferteo.pl.

Z analiz portalu wynika, że popyt na nowe mieszkania nadal rośnie. Ceny idą w górę. - Wiele osób jest zmuszonych wejść w samodzielne życie z kredytem na wiele lat - mówią autorzy raportu Oferteo.pl.

Co na wkład

Według danych tego serwisu łączącego poszukujących usług z ich dostawcami średnia wysokość kredytu hipotecznego w Polsce to 100 - 300 tys. zł. - Na taką kwotę zadłużyło się aż 61 proc. biorących kredyt w ciągu ostatniego roku. Większe sumy, od 300 do nawet 500 tys. zł pożyczał co piąty badany, a powyżej pół miliona już bardzo wąska grupa 5 proc. ankietowanych - podają eksperci Oferteo.pl. - 13 proc. inwestorów potrzebowało nie więcej niż 100 tys. zł. - Badania pokazują, że prawie połowa kredytobiorców dysponowała wkładem własnym mniejszym niż 10 proc. kosztów inwestycji. 32 proc. badanych było w stanie samodzielnie sfinansować od 10 do 20 proc., a tylko co piąty ankietowany mógł pozwolić sobie na pokrycie ponad 20 proc. kosztów.

Są to, jak podkreślają eksperci, interesujące dane, biorąc pod uwagę wytyczne Komisji Nadzoru Finansowego z 2018 roku, według których banki mogą udzielać kredytów hipotecznych pod warunkiem wniesienia przez kredytobiorcę co najmniej 20 proc. wkładu własnego. - Mimo to w wielu placówkach nadal dostępne są kredyty przy 10-proc. wkładzie własnym z dodatkowym ubezpieczeniem kwoty, której brakuje do osiągnięcia 20 proc. pułapu. Pewnym ułatwieniem jest również fakt, że wkład własny niekoniecznie musi być gotówką - podkreślają analitycy Oferteo.pl. - Może być to także inna nieruchomość, działka lub "koszty", które już zostały poniesione w związku z budową domu lub kupnem mieszkania.

Na jak długo

Duże kredyty są spłacane bardzo długo. - Najczęściej, bo w 52 proc.przypadków, jest to okres od 21 do 30 lat, a 32 proc. badanych zadłuża się na 11–20 lat. Okres spłaty trwający od 31 do 40 lat wybierało 4 proc. kredytobiorców, a spłacić kredyt w czasie krótszym niż 10 lat zobowiązało się jedynie 12 proc. z nich - wynika z raportu.

- Kredyt hipoteczny zaciągany na długie lata to dla wielu osób jedna z najpoważniejszych decyzji w życiu. Sam proces weryfikacji i podejmowania przez bank decyzji o przyznaniu pożyczki może trwać tygodniami - mówi Karol Grygiel z zarządu serwisu Oferteo.pl. - Warto odpowiednio przygotować się do tego przedsięwzięcia, a przede wszystkim przeanalizować oferty jak największej liczby banków. Pomocna może okazać się również konsultacja z doradcą finansowym i serwisy internetowe umożliwiające bezpośrednie porównanie dostępnych ofert.

Kiedy pożyczać

- Poważną decyzję o zaciągnięciu kredytu na nieruchomość podejmujemy zwykle (w 44 proc. przypadków) w wieku 31 - 40 lat. To okres w życiu, w którym wiele osób kończy edukację, znajduje stałą pracę i zakłada rodzinę - mówią eksperci Oferteo.pl. - Nawet wcześniej, bo jeszcze przed trzydziestką zadłuża się 37 proc. Polaków. Po 40. roku życia na taki krok decyduje się 19 proc. badanych.

Trzy czwarte Polaków, którzy wzięli kredyt hipoteczny w ciągu ostatniego roku, potrzebowało pieniędzy na zakup mieszkania. Co piąty ankietowany przeznaczył je na budowę domu, a 3 proc. na kupno działki budowlanej. - Widoczne jest więc bardzo duże zapotrzebowanie na rynku mieszkaniowym. Popyt, który kilkakrotnie przewyższa podaż, sprawia, że w miastach mnożą się kolejne bloki, a ceny nieruchomości rosną jak nigdy dotąd - zwracają uwagę eksperci. - W ciągu ostatniego roku wzrost ten wynosił w Polsce średnio 8,1 proc. Najszybciej ceny idą w górę w województwie dolnośląskim, śląskim i małopolskim. Ceny mieszkań zależą od wielu czynników. Liczy się przede wszystkim lokalizacja, powierzchnia, standard oraz to, czy mieszkanie pochodzi z rynku pierwotnego, czy wtórnego.

Za metr mieszkania w Warszawie trzeba dziś zapłacić średnio 8,76 tys. zł na rynku pierwotnym i niemal 8,4 tys. zł na rynku wtórnym. W Gdańsku to odpowiednio 8,26 zł i 7,35 tys. zł, a w Krakowie 7,37 i 6,62 tys. zł. Stosunkowo tanie mieszkania znaleźć można w Katowicach i Łodzi, zwłaszcza na rynku wtórnym.

Przedstawione dane pochodzą z analizy prawie 3 tys. pytań ofertowych zamieszczonych w serwisie Oferteo.pl od października 2018 roku do października 2019 roku przez podmioty poszukujące kredytu hipotecznego.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA