fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Mieszkaniowe

Chcemy mieć więcej metrów

metrohouse
Spada zainteresowanie kawalerkami. Coraz częściej szukamy lokali z trzema pokojami.

- Pierwszy raz od przynajmniej sześciu lat użytkownicy naszego serwisu najchętniej poszukują mieszkań trzypokojowych - mówi Bartłomiej Baranowski, analityk portalu Domiporta.pl. - Może mieć na to wpływ rosnąca zdolność kredytowa i korzystna sytuacja w gospodarce.

Z danych GUS wynika, że w 2018 roku średnia powierzchnia mieszkań oddawanych do użytku przez deweloperów to 53 mkw. - Jeszcze pięć lat wcześniej przeciętny metraż nowego lokum to 60,9 mkw. - podaje Bartłomiej Baranowski. - Nasze mieszkania są za ciasne, o czym świadczy wysokie miejsce Polski w europejskim rankingu przeludnienia.

Z ostatnich dostępnych badań Eurostatu wynika, że jesteśmy na 5. miejscu w tym rankingu. Ponad 40 proc. obywateli mieszka w za ciasnych mieszkaniach. Powoli się to jednak zmienia.

- Wstępne zestawienie najbardziej poszukiwanych lokali w marcu przynosi dość zaskakujące wyniki: najchętniej przeglądane są ostatnio oferty lokali trzypokojowych - mówi ekspert Domiporty.pl. - Porównując marzec do stycznia, mamy wzrost aż o 40 proc. Znacząco zmalało natomiast zainteresowanie kawalerkami. Spadek w tej kategorii to aż 69 proc., licząc miesiąc do miesiąca - wskazuje.

Jednocześnie zastrzega, że na razie za wcześnie, by mówić o trwałej tendencji. - Być może jednak to zapowiedź zmian na lepsze. Od początku prowadzenia pomiarów (marzec 2013) najchętniej poszukiwanym mieszkaniem w naszym serwisie były mieszkania dwupokojowe - opowiada Bartłomiej Baranowski.

Co mogło wywołać zmiany w marcu? - Jednym z powodów może być wzrost zdolności kredytowej Polaków, dzięki czemu stać na nas na większe, a zatem droższe mieszkania - podaje ekspert. - Średnia wartość kredytu hipotecznego udzielonego w IV kwartału 2018 r. wyniosła 263 tys. i była o 1,1 proc. większa niż kwartał wcześniej i o 8,4 proc. większa niż rok wcześniej. Tak wynika z danych AMRON-SARFiN.

Analityk podnosi, że w całym minionym roku wartość udzielonych kredytów mieszkaniowych wzrosła o 20 proc. w porównaniu z wynikami z poprzedniego roku. - W lutym w przeliczeniu na dzień roboczy, banki i SKOK-i przesłały do BIK zapytania o kredyty mieszkaniowe na kwotę wyższą o 17,6 proc. w porównaniu z lutym 2018 r. Lutowy odczyt jest również wyższy od styczniowego o 10,7 p.p.. - przypomina Bartłomiej Baranowski. - Rosnące zarobki i niezmienione od 2015 r. stopy procentowe to kolejne zachęty dla nabywców, które z nawiązką rekompensują niekorzystny efekt w postaci rosnących cen mieszkań. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w lutym 2019 r. wyniosło 4949,42 zł (brutto) i było wyższe od zeszłorocznego o 350 zł. Dodatkowym czynnikiem zwiększającym siłę nabywczą gospodarstw domowych na rynku mieszkaniowym może być program 500+.

Klienci szukają nie tylko większej liczby pomieszczeń, ale i większej powierzchni. - Tutaj zmiany są widoczne od kilku miesięcy. W I kwartale, po raz pierwszy od trzech lat, najbardziej poszukiwane były lokale o powierzchni 51-70 mkw, zyskując wyraźną przewagę nad drugimi w kolejce lokalami o powierzchni 31-50 mkw. - podaje Bartłomiej Baranowski. - Trudno przewidzieć, czy ta widoczna zmiana w preferencjach wyszukiwania mieszkań utrzyma się dłużej. Wiele zależy od zachowania cen mieszkań, wzrostu średniej pensji czy dalszego utrzymywania stóp procentowych na tym samym poziomie. Kolejne miesiące pokażą, czy mieliśmy do czynienia jedynie z krótkotrwałym wahnięciem czy raczej jesteśmy świadkami nowej tendencji na rynku mieszkaniowym.

Na rasie jesteśmy jednak w ogonie Europy. - Ostatnie dostępne dane Eurostatu z 2016 roku, wskazują, że średnia powierzchnia użytkowa mieszkania dla 28 krajów UE wynosi 96 mkw., co oznacza, że jest większa od tej w Polsce (75 mkw.) o ponad 20 mkw. - mówi analityk. - Sytuacja wprawdzie stopniowo się poprawia, ale zmiany nie są wielkie. Być może jest to właśnie ten przełomowy moment.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA