Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 07.03.2019 13:29 Publikacja: 07.03.2019 13:29
Prezes Dom Dewelopment Jarosław Szanajca
Foto: materiały prasowe
W 2018 r. sprzedaliście 3,63 tys. mieszkań, o 9 proc. mniej niż rok wcześniej. Zanotowaliście mocniejszy spadek na rynku warszawskim, w Trójmieście i Wrocławiu sprzedaż urosła. Jaki pułap jest do osiągnięcia w tym roku?
Chcielibyśmy utrzymać podobną skalę. Pogłoski o słabnącym popycie uważam za mocno przesadzone. Czynniki makroekonomiczne sprzyjają – stopy są rekordowo niskie, mamy silny wzrost płac i PKB, niskie bezrobocie. Nic nie wskazuje, by coś się miało zmienić w najbliższym czasie. Wyzwaniem jest, tak jak w minionym roku podaż – na przełomie lat 2017 i 2018 r. mocno rosły koszty wykonawstwa, był problem z dostępem do pracowników, a w związku z wyborami samorządowymi nasiliły się opóźnienia natury administracyjnej. Patrząc szerzej, podaż mieszkań jest dostarczana przez deweloperów wielkim wysiłkiem. Jestem optymistą wobec Trójmiasta i Wrocławia, tam polityka samorządowa jest bardziej sprzyjająca. W Warszawie podaż będzie największym wyzwaniem. My jak dotąd realizujemy inwestycje zgodnie z harmonogramem. Jeśli jednak nas, z 11-proc. udziałem w stołecznym rynku, kosztuje to tak wiele wysiłku, to można sobie wyobrazić, jakie problemy mają mniejsi gracze. Sytuacja odbija się na wzroście cen mieszkań i zaburza rozwój miasta.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
11 lipca zacznie obowiązywać tzw. ustawa o jawności cen, zobowiązująca deweloperów do publikowania na stronach i...
Odpowiedzialny biznes przechodzi kolejną ewolucję związaną z nowymi wymaganiami regulacyjnymi. Tym razem celem jest strategiczna transformacja pozwalająca na skuteczną ochronę środowiska i praw człowieka. Jak odpowiedzieć na te wyzwania?
Drugi kwartał sprzyjał zakupom mieszkań dwu- i trzypokojowych. Ceny takich lokali spadły w połowie miast wojewód...
Niedokończony gmach przy skrzyżowaniu ulic Sobieskiego i Sikorskiego przez lata szpecił krajobraz Mokotowa. Do n...
Mieszkania w okolicach Warszawy są tańsze niż w stolicy średnio o 35 proc. – wynika z analiz Grupy Morizon-Gratka.
Czynsze za wynajmowane mieszkania raz idą w górę, raz w dół. Sytuację na rynku najmu analizuje portal GetHome.pl.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas