Aktualizacja: 07.03.2019 13:29 Publikacja: 07.03.2019 13:29
Prezes Dom Dewelopment Jarosław Szanajca
Foto: materiały prasowe
W 2018 r. sprzedaliście 3,63 tys. mieszkań, o 9 proc. mniej niż rok wcześniej. Zanotowaliście mocniejszy spadek na rynku warszawskim, w Trójmieście i Wrocławiu sprzedaż urosła. Jaki pułap jest do osiągnięcia w tym roku?
Chcielibyśmy utrzymać podobną skalę. Pogłoski o słabnącym popycie uważam za mocno przesadzone. Czynniki makroekonomiczne sprzyjają – stopy są rekordowo niskie, mamy silny wzrost płac i PKB, niskie bezrobocie. Nic nie wskazuje, by coś się miało zmienić w najbliższym czasie. Wyzwaniem jest, tak jak w minionym roku podaż – na przełomie lat 2017 i 2018 r. mocno rosły koszty wykonawstwa, był problem z dostępem do pracowników, a w związku z wyborami samorządowymi nasiliły się opóźnienia natury administracyjnej. Patrząc szerzej, podaż mieszkań jest dostarczana przez deweloperów wielkim wysiłkiem. Jestem optymistą wobec Trójmiasta i Wrocławia, tam polityka samorządowa jest bardziej sprzyjająca. W Warszawie podaż będzie największym wyzwaniem. My jak dotąd realizujemy inwestycje zgodnie z harmonogramem. Jeśli jednak nas, z 11-proc. udziałem w stołecznym rynku, kosztuje to tak wiele wysiłku, to można sobie wyobrazić, jakie problemy mają mniejsi gracze. Sytuacja odbija się na wzroście cen mieszkań i zaburza rozwój miasta.
Polacy nie rezygnują z planów odnowienia mieszkań i domów. Remontują więcej i szybciej – wynika z analiz portalu...
Firmy lubią nowoczesne biura w centrum stolicy. Pod koniec marca poziom pustostanów w tym rejonie Warszawy wynió...
Średnia cena mieszkań na rynku wtórnym w Warszawie jest niższa niż rok temu o 4 proc., w Krakowie – o 3 proc. –...
Ceny działek budowlanych w dobrych lokalizacjach mocno wzrosły. Klienci poszukują najczęściej stosunkowo nieduży...
Eksperci prognozują wzrost wartości transakcji kupna–sprzedaży polskich biurowców w kolejnych kwartałach. Rynek...
W debacie o rynku pracy nie można zapominać o człowieku. Ideałem dla większości pozostaje umowa o pracę, ale technologie i potrzeba elastyczności oferują nowe rozwiązania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas