fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Mieszkaniowe

Co drugi polski dom w remoncie

ROL
Aż 49 proc. Polaków remontowało w 2019 roku nieruchomości - wynika z raportu serwisu Fixly. Średni koszt remontu to niespełna 20 tys. zł.

Najchętniej remontowaliśmy kuchnię i salon. - Większość remontów Polacy finansowali z własnych oszczędności. Niemal trzy na cztery osoby mają już zaplanowane prace na kolejny rok - podają autorzy raportu Fixly.

Ten coroczny dokument jest opracowywany na podstawie ogólnokrajowego badania przeprowadzonego przez serwis wraz z Kantar Polska. Respondenci zostali zapytani o powody, koszty, terminy i inne ważne kwestie dotyczące remontów, które wykonali w swoich domach i mieszkaniach.

Prace remontowe przeprowadzone zostały w co drugim polskim domu. - Jak pokazują wyniki, gdy przychodzi czas remontu, skupiamy się głównie na zmianach wizualnych i odświeżeniu aranżacji. Najchętniej sięgamy po pędzel i farbę. Aż 85 proc. respondentów zdecydowało się na przemalowanie ścian lub sufitów - czytamy w raporcie. - Drugą najczęściej wykonywaną pracą remontową jest wykończenie podłogi, którą przeprowadziło 46 proc. osób.

Które pomieszczenia remontujemy najchętniej? - 57 proc. respondentów dokonało zmian w kuchni i dokładnie taki sam odsetek osób - w salonie. Dalej w hierarchii priorytetów znalazła się łazienka, a tuż za nią sypialnia - wynika z badań. - Generalny remont domu lub mieszkanie wykonał co piąty badany.

Autorzy raportu zauważają, że dla 41 proc. remontujących istotne były ekologiczne rozwiązania podczas przeprowadzania prac. Rośnie zainteresowanie energooszczędnymi technologiami.

Przeciętny koszt remontu w 2019 roku wyniósł niecałe 20 tys. zł, przy czym aż 47 proc. badanych przyznało, że wydatki przewyższyły zakładany budżet. - Prawie jedna trzecia tej sumy została przeznaczona na wynagrodzenie dla fachowców. Niemal każdy remontujący (92 proc.) sfinansował część prac z własnych oszczędności, a 16 proc. osób zdecydowało się na wzięcie kredytu - czytamy w raporcie. - Warto zwrócić uwagę, że brak pieniędzy jest najczęściej podawaną przyczyną odkładania remontu. Kolejnymi są niewystarczająca ilość czasu oraz problem ze znalezieniem fachowca. Co drugi badany przyznaje, że znalezienie wykonawcy nie jest łatwe. Kiedy jednak już skorzystamy z jego usług, to w zdecydowanej większości jesteśmy zadowoleni z efektów - potwierdza to aż 89 proc. respondentów.

Wciąż najchętniej wybieramy osoby polecone przez bliskich, jednak w porównaniu z 2018 rokiem coraz częściej znajdujemy fachowca w internecie.

- Początek sezonu remontowego w Polsce przypada na kwiecień - piszą autorzy raportu. - Okres utrzymuje się mniej więcej do końca września. Najrzadziej prace modernizacyjne i wykończeniowe wykonuje się w pierwszych trzech miesiącach roku. Większość badanych (64 proc.) w 2019 roku z remontem uporała się w miesiąc, natomiast aż 70 proc. przyznało, że ma już w planach kolejne zmiany we wnętrzach.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA