fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Metale szlachetne

NBP kupił kolejnych 13 ton złota

fot. Nerthuz
123RF
W październiku Narodowy Bank Polski zwiększył swoje rezerwy złota o 13 ton. Kruszec kupował już czwarty miesiąc z rzędu. W tym czasie łącznie kupił 26 ton.

Oficjalne aktywa rezerwowe NBP na koniec października wynosiły 114,4 mld USD, w porównaniu do 112,9 mld USD miesiąc wcześniej. Ale wartość wchodzącego w ich skład złota zwiększyła się o 0,6 mld zł (13,5 proc.), do ponad 5 mld zł.

W tym czasie złoto na rynku podrożało o niespełna 2 proc. Znacznie większy wzrost wartości kruszcu w rezerwach banku centralnego sugeruje, że dokupił on około 13,3 ton złota. To tyle samo, co łącznie w poprzednich trzech miesiącach.

Czytaj także: Po co NBP kupuje złoto? Prezes czeskiego banku: „To bez sensu” 

Z naszych wyliczeń wynika, że na koniec października w aktywach rezerwowych NBP było około 129,1 ton złota. Zanim latem bank centralny zaczął zwiększać zasoby tego metali, wynosiły one niespełna 103 ton i nie zmieniały się praktycznie od 1998 r.

Prezes NBP Adam Glapiński zapytany na wrześniowej konferencji prasowej o te transakcje przyznał, że zarząd tej instytucji zmienia strategię zarządzania rezerwami. W październiku o 10-krotnym zwiększeniu zasobów złota w rezerwach (do 31,5 ton) powiadomił też bank centralny Węgier.

Na koniec października złoto stanowiło nieco ponad 4,5 proc. aktywów rezerwowych NBP, w porównaniu do 3,9 proc. miesiąc wcześniej. Udział ten większy był poprzednio w 2013 r.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA