Zolgensma: skandal wokół leku za gigantyczną cenę

Novartis, producent jednego z najdroższych na świecie leków, losuje chore dzieci, którym za darmo da swój zastrzyk Zolgensma. Opinia publiczna jest w szoku.

Aktualizacja: 03.03.2020 23:30 Publikacja: 02.03.2020 23:01

Zolgensma: skandal wokół leku za gigantyczną cenę

Foto: Adobe stock

mk

Laboratorium Novartis ogłosiło w grudniu ubiegłego roku, że spośród tysięcy chorych dzieci wylosuje sto i ofiaruje im lek, który uratuje ich życie. Zolgensma to zastrzyk, którego jedna dawka leczy rzadką chorobę genetyczną, rdzeniowy zanik mięśni typu 1. Ta choroba, nieleczona, powoduje atrofię mięśni i śmierć dziecka w ciągu pierwszych lat życia.

Cudowny lek ma niewyobrażalną cenę: ok. 2 milionów euro za dawkę. Jest dziś najdroższym lekiem na świecie. Są tylko dwa państwa na świecie, które zdecydowały się na jego refundację: Francja (całkowitą) i USA (częściowo przez państwo, a częściowo przez prywatne firmy ubezpieczeniowe). 36 innych państw negocjuje obniżenie ceny, i od tego uzależnia ewentualną refundację.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Subskrybuj
gazeta
Patronat Rzeczpospolitej
MIRCIM 2025 – 10. edycja międzynarodowej konferencji medycznej w Krakowie
Patronat Rzeczpospolitej
I Kongres Technologii i Wyrobów Medycznych
Innowacje w medycynie
Dr hab. Katarzyna Kolasa: „Teleporady to za mało, żeby scyfryzować ochronę zdrowia”
Innowacje w medycynie
Powstaje konsorcjum chirurgii robotowej. Inicjatorem jest wojsko
Innowacje w medycynie
Polski startup opracował technologię badania piersi z wykorzystaniem AI
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem