fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Medycyna i zdrowie

Jaja dla Matuzalema

AFP
Tryb życia wpływa decydująco na długowieczność – przypuszczają badacze.

29 listopada Emma Moreno, Włoszka, obchodziła 116. urodziny. Jest najstarszą osobą w Europie, na świecie starsza od niej, o cztery miesiące, jest tylko Amerykanka Susannah Mushatt Jones. Są to jedyne znane, żyjące osoby urodzone w XIX wieku (w 1899 roku). Według Księgi rekordów Guinnessa najstarszą osobą jest 142-letnia Fatma Mansouri z Algierii, jednak jej metryka nie jest pewna.

Badacze nie dociekali podstaw sędziwego wieku Amerykanki, Włoszki – tak. W grę może wchodzić czynnik genetyczny, jej matka dożyła 91 lat, jedna z sióstr – 107 lat. Dlatego DNA pobranym od Emmy Moreno zajęli się badacze z Uniwersytetu Harvarda. Wyników dociekań na razie nie opublikowali.

Natomiast znane są wyniki badań nad genetycznymi podstawami długowieczności przeprowadzonych przez zespół z Uniwersytetu Stanforda. Rok temu na świecie żyły 74 osoby w wieku 110 i więcej lat. 22 z nich w USA. DNA 17 osób tej grupy poddano analizie, ale nie znaleziono rzadkich odmian genetycznych wytwarzających białka, które mogłyby tłumaczyć długowieczność tych ludzi.

– Poszukiwaliśmy schematu pojawiającego się u superstulatków albo pojedynczego wariantu genu. Nie znaleźliśmy go. Możliwe, że w ogóle nie istnieje, natomiast za długowieczność odpowiadają kombinacje genów, różne w przypadku poszczególnych osób. Jeśli to prawda, nie znajdziemy wspólnego mianownika dla superstulatków – powiedział uczestniczący w badaniach dr Stuart Kim.

Dlatego badacze z Uniwersytetu Harvarda wzięli pod lupę także codzienne życie kobiety. Skonstatowali ze zdziwieniem, że kobieta ta spożyła, a konkretnie wypiła w ciągu 96 lat ok. 105 tys. surowych jaj, po trzy rano. Gdy miała 20 lat, zalecił jej to lekarz, aby wyprowadzić ją ze stanu anemii. Postępuje tak do dziś. W swoim dwupokojowym mieszkaniu w miejscowości Verbania do ubiegłego roku radziła sobie sama. – Siłą woli można wszystko – podkreśla.

Właśnie siła woli pchnęła ją do postępku, który w tamtej epoce nie był akceptowany społecznie, w 1938 roku rozwody we Włoszech nie były dozwolone. W wieku 39 lat porzuciła męża, który ją bił. – Od tamtej pory nie chciałam być zależna od kogokolwiek – powiedziała w wywiadzie, jaki zamieścił (w lutym) „New York Times".

W tym samym roku przeżyła śmierć swojego jedynego siedmiomiesięcznego dziecka.

Do 75. roku życia pracowała jako robotnica w fabryce tekstyliów. Prawie całe życie spędziła w małej lokalnej społeczności w Piemoncie, w miasteczku Verbania (obecnie ok. 30 tys. mieszkańców). Górski klimat tego regionu zalecił 20-letniej, anemicznej dziewczynie lekarz.

Od 90. roku życia nad jej zdrowiem czuwa dr Carlo Bava, wizyty ma raz w miesiącu. W jego opinii stan zdrowia Emmy Morano jest „perfetto". – Gdyby wszyscy moi pacjenci cieszyli się takim zdrowiem, spędziłbym życie na czytaniu gazet – mówi dr Bava.

Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda podkreślają, że dieta jajeczna nie może być polecana wszystkim. Według współczesnej wiedzy jaja mają walory odżywcze, ale zawierają za dużo cholesterolu. Dlatego należy zbadać, czy Emma Morano dożyła matuzalemowego wieku dzięki jajkom czy mimo jajek.

Najwięcej osób obchodzi setne urodziny w Japonii, żyje tam około 50 tys. takich ludzi. Jednak nic nie wiadomo o liczbie spożywanych przez nich jaj.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA