fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Medycyna i zdrowie

Krzyżówka człowieka i świni

123RF
Embriony świni zawierające ludzkie komórki wyhodowali naukowcy z Salk Institute.

– Pierwszy raz ludzkie komórki funkcjonowały w tak dużym zwierzęciu – mówi prof. Juan Carlos Izpisua Belmonte.

Świńsko-ludzkie chimery mają zaledwie 0,001 proc. komórek człowieka. Naukowcy wstrzyknęli do zarodków zwierząt niewielką dawkę ludzkich komórek macierzystych – takich, które mogą rozwinąć się w praktycznie dowolną tkankę. Nie ma jednak danych wskazujących, że zamieniły się w tkankę mózgu.

Proces jest bardzo mało efektywny - na ponad 2 tys. zarodków niecałe 200 przeżyło miesiąc. Problemem jest różnica w biologii. – Ciąża u świń trwa niecałe cztery miesiąca. To jak autostrada, na której jeden samochód jedzie znacznie szybciej niż inny. Łatwo o wypadek – tłumaczy sieci BBC prof. Belmonte.

Po co takie eksperymenty? Zdaniem naukowców umożliwi to szybsze testowanie nowych leków oraz badania ludzkich chorób w organizmie zwierzęcia.

Podobny, lecz mniej kontrowersyjny, eksperyment opisuje ostatnie wydanie magazynu „Nature". Naukowcy wyhodowali mysie komórki trzustki w organizmach szczurów. To dowodzi, że całe organy, potrzebne na przykład do przeszczepu, mogą wzrastać i funkcjonować w ciele przedstawiciela innego gatunku. W ten sposób można byłoby wytwarzać potrzebne ludziom „części zamienne" – na przykład trzustkę dla chorych na cukrzycę.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA