fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Medycyna i zdrowie

Naukowcy częściowo przywrócili wzrok niewidomemu

Kamil Saitov/CC 4.0/Wikimedia Commons
Naukowcom po raz pierwszy udało się częściowo przywrócić wzrok niewidomemu pacjentowi poprzez modyfikację jego komórek - wynika z z opublikowanych wyników przełomowego badania.

Technika znana jako optogenetyka, która została opracowana w dziedzinie neuronauki w ciągu ostatnich 20 lat, polega na genetycznej zmianie komórek tak, aby produkowały więcej białek wrażliwych na światło.

W niektórych przypadkach ślepoty, znanych jako dziedziczne choroby fotoreceptorów, światłoczułe komórki w siatkówce, które wykorzystują białka do przekazywania informacji wizualnych do mózgu za pośrednictwem nerwu wzrokowego, ulegają stopniowej degeneracji.

Naukowcy z Europy i USA zaprosili mężczyznę, który 40 lat temu stracił wzrok i rozpoczęli leczenie go technikami optogenetycznymi.

Polegało to na wstrzyknięciu substancji do jego oka i kilkumiesięcznej stymulacji za pomocą gogli emitujących światło, które przekształcały obrazy świata wizualnego w impulsy świetlne rzutowane na siatkówkę

W pierwszym badaniu klinicznym udało się przywrócić 58-letniemu pacjentowi częściowy wzrok, dzięki czemu był on w stanie rozpoznawać, liczyć, lokalizować i dotykać różnych przedmiotów rozłożonych przed nim na stole.

Jose-Alain Sahel, główny autor badania z Uniwersytetu Paryskiego i Narodowego Centrum Badań Naukowych, powiedział, że próba potwierdziła możliwość wykorzystania optogenetyki do przywracania wzroku u ludzi.

- Co ważne, niewidomi pacjenci z różnymi rodzajami neurodegeneracyjnej choroby fotoreceptorów będą potencjalnie kwalifikować się do leczenia - powiedział.

- Jednak minie jeszcze trochę czasu, zanim terapia ta będzie mogła być oferowana pacjentom - dodał Sahel.

Podczas testów pacjent był w stanie zlokalizować i dotknąć laptopa znajdującego się na stole przed nim 92 procent czasu podczas noszenia gogli. Bez nich nie był w stanie wykonać żadnego zadania wzrokowego.

Źródło: AFP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA