fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Medycyna i zdrowie

Teksas: Ameba żywiąca się mózgiem w źródle wody dla miast

Photo Credit:Content Providers(s): CDC/ Dr. Govinda S. Visvesvara / Public domain
Mieszkańcy ośmiu miast w Teksasie zostali ostrzeżeni w związku z wykryciem w źródle wody znajdującym się w południowo-wschodniej części stanu żywiącej się mózgiem ameby Naegleria fowleri, wywołującej negleriozę - rzadkie i bardzo ostre zapalenie mózgu i opon mózgowych.

Komisja ds. Jakości Środowiska z Teksasu (The Texas Commission on Environmental Quality) wydała 26 września ostrzeżenie dla mieszkańców ośmiu miast, by unikali korzystania z wody z kranu, w związku z pojawieniem się w niej groźnej ameby.

Ostrzeżenie wydano dla miasteczek: Lake Jackson, Freeport, Angleton, Brazoria, Richwood, Oyster Creek, Clute i Rosenberg.

W Lake Jackson ogłoszono stan klęski w związku z wykryciem ameby w źródłach wody.

Amerykańskie Centra ds. Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) informują, że Naegleria fowleri występuje często w glebie, ciepłych jeziorach, rzekach i strumieniach. Można ją znaleźć także w basenach, w których woda nie jest oczyszczana oraz w zrzutach ciepłej wody z fabryk.

Według informacji CDC neglerioza to choroba bardzo rzadka, ale jednocześnie niemal zawsze kończąca się śmiercią. Między 1962 a 2018 rokiem wykryto ją u 145 osób, z których przeżyły tylko cztery.Źródło: CNN
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA