Badanie żywej kropli krwi, test genetyczny na raka – robić czy nie?

Badania żywej kropli krwi to naciąganie ludzi. Nie może trwać 40 minut, skoro krew zdrowego człowieka krzepnie w czasie od 6 do 12 minut. Wielką iluzją i żerowaniem na nadziei są także drogie, prywatne badania genetyczne komórek rakowych pod kątem zastosowania najnowszych dostępnych terapii.

Aktualizacja: 05.03.2020 11:36 Publikacja: 05.03.2020 11:29

Badanie żywej kropli krwi, test genetyczny na raka – robić czy nie?

Foto: podcasty.rp.pl

W najnowszym odcinku programu „Doktor Internet i Pani Rozum” rozmawiamy z Justyną Marynowską, wiceprezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych i kierowniczką laboratorium oraz z prof. Andrzejem Marszałkiem, konsultantem krajowym w dziedzinie patomorfologii i prezesem Polskiego Towarzystwa Patologów.

– Badanie żywej kropli krwi to naciąganie ludzi na wydatek kilkuset złotych. Badanie nie ma potwierdzenia w metodach badawczych, a według obowiązujących ustaw i regulacji prawnych osoby, które je wykonują, nie są uprawnione do wykonywania czynności diagnostyki laboratoryjnej i do przerywania ciągłości tkanek. Krew badana jest w ciągu 20-40 minut od nakłucia, co przeczy jakimkolwiek prawom natury, bo u zdrowego człowieka prawidłowy czas krzepnięcia krwi waha się między 6 a 12 minut. Jeżeli taka krew nie krzepnie przez 40 minut, oznacza to, że mamy do czynienia z ogromną skazą krwotoczną, zagrażającą życiu – przekonuje Justyna Marynowska.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Nauka
Zaskakujący zwrot ewolucji. Ten gatunek odnowił cechy sprzed milionów lat
Nauka
Przełomowe odkrycie naukowców. Zmienia nasz obraz neandertalczyków
Nauka
Magma rozrywa kontynent afrykański? Przełomowe badania naukowców
Nauka
Alkohol, nikotyna, narkotyki wyzwaniem dla zdrowia publicznego. Między wolnością a reglamentacją
Nauka
Naukowcy testują nowy sposób walki z superbakteriami. Skład tabletek może zaskoczyć
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama