fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Medycyna i zdrowie

Czy usuwanie migdałków i płukanie zatok jest bezpieczne?

podcasty.rp.pl
Czy wycinać dziecku migdałki? Czy warto decydować się na operacje zatok? Czy od sprayu do nosa można się uzależnić? Na te i wiele innych pytań odpowiada w kolejnym odcinku programu „Doktor Internet i Pani Rozum” prof. Piotr Skarżyński z Instytutu Narządów Zmysłów w Kajetanach.

Kwestia wycięcia migdałków u dziecka to dla wielu rodziców ogromny dylemat, szczególnie że internet przekonuje, że wycięcie migdałków równa się „wycięciu odporności”. Prof. Skarżyński uspokaja, że nigdy nie wycina się całych migdałków, ale tylko je podcina, a taki zabieg jest często koniecznością w przypadku dzieci z przerośniętymi migdałkami. Najmłodsi pacjenci przestają tak często zapadać na infekcję, poprawia się też ich słuch.

Ekspert tłumaczył też, dlaczego dorosłych Polaków tak często dotykają choroby zatok i kiedy specjalista decyduje o operacji.

Przestrzegał też przed nadużywaniem sprayu do nosa, od którego można się uzależnić. - Należy go używać tylko zgodnie z dawkowaniem albo zaleceniami lekarza. Miałem pacjentkę, która uzależniła się od sprayu i tak zniszczyła śluzówkę nosa, że z trudem ją wyleczyliśmy – mówił prof. Skarżyński.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA