fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Medycyna i zdrowie

Jest lek na jad najbardziej jadowitego stworzenia świata

Stock Adobe
Naukowcy z uniwersytetu w Sydney odkryli antidotum na ukąszenie najbardziej jadowitego stworzenia na świecie - osy morskiej.

Osa morska, inaczej kostkomeduza śmiercionośna, to najbardziej jadowita przedstawicielka meduz. Jej ciało przypomina budową pudełko, stąd angielska nazwa box jellyfish.

Jej ciało ma średnicę od 16 do 24 cm, a czułki - ok. 60 -  mogą mieć nawet 3 m długości. Jad zawarty w ciele meduzy mógłby zabić 60 osób. Jednorazowy kontakt z jej jadowitymi parzydełkami jest niezwykle bolesny i - jeśli do ciała dostanie się wystarczająca ilość jadu -  śmiertelnie groźny nawet dla dorosłego, zdrowego człowieka.

Osa morska odpowiada za śmierć większej liczby nurków niż płaszczki i rekiny razem wzięte.

Jad działa jednocześnie na serce, skórę i układ nerwowy. Śmierć następuje po kilku minutach od oparzenia.

Jad jest aktywny nawet po odcięciu czułka.

Żyjąca u północnych wybrzeży Australii osa morska ma tylko jednego naturalnego wroga - żółwia zielonego.

Naukowcom z Uniwersytetu w Sydney udało się znaleźć "molekularne antidotum" na jad osy morskiej. W tym celu z milionów ludzkich komórek wyodrębnili inny gen i poddali go działaniu jadu meduzy.

Praca polegała na poszukiwaniu tego, który przetrwał to doświadczenie.

W wyniku tego doświadczenia naukowcy opracowali lek, który blokuje działanie jadu. Warunkiem jest podanie go na skórę 15 minut od oparzenia (oczywiście jeśli poparzona osoba przeżyła atak).

Jak dotąd lek przeszedł pozytywne testy na myszach i komórkami ludzkimi poza organizmem człowieka. Trwają prace nad formą leku możliwą do aplikacji na skórę.

Źródło: The Guardian
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA