Permetryna jest związkiem organicznym, insektycydem niegroźnym dla człowieka a zabójczym dla owadów. Jest często stosowana w rolnictwie do ochrony roślin przed szkodnikami oraz do zwalczania insektów w magazynach z żywnością i w mieszkaniach. Jej zaletą jest to, że wykazuje nikłą toksyczność w stosunku do ludzi i większości zwierząt.

Permetrynę do nasączania odzieży w celu ochrony przed owadami najpierw zastosowała amerykańska armia. Impregnuje nią mundury, namioty, moskitiery, które mają chronić żołnierzy przed robactwem w czasie misji w tropikalnych lasach równikowych. Coraz częściej jednak ubrania traktowane permetryną wchodzą do powszechnego użytku. W USA są dostępne jako zwykłe produkty zapobiegające ukąszeniom kleszczy, stojące w jednym rzędzie obok odstraszających sprejów na owady. Jest to po prostu odpowiedź rynku na potrzeby konsumentów, którzy coraz bardziej obawiają się boreliozy i innych ciężkich chorób odkleszczowych i chcą się przed nimi skutecznie zabezpieczyć.

Eksperci z CDC (Centers for Disease Control and Prevention), których zadaniem jest m.in. monitorowanie zagrożeń zdrowotnych związanych z naturalnym środowiskiem, postanowili sprawdzić, czy ubrania dostępne w wolnej sprzedaży rzeczywiście skutecznie chronią przed kleszczami. Testy wypadły pozytywnie. Okazało się, że ubranie nasączane permetryną było zdolne unieszkodliwić wszystkie z najczęściej występujących gatunków chorobotwórczych kleszczy (Ixodes scapularis, Amblyomma americanum, Dermacentor variabilis). Permetryna działa zarówno na dorosłe kleszcze, jak i na szczególnie niebezpieczne nimfy (młodsze kleszcze są uważane za łatwiej rozprzestrzeniające choroby, ponieważ odżywiają się krwią przez dłuższy czas). Wszystkie kleszcze w zetknięciu z odzieżą zdychały albo doznawały porażenia, które uniemożliwiało im kąsanie. Szczegółowe wyniki badania specjaliści z CDC opublikowali w Journal of Medical Entomology.

Kup lub zrób to sam…

W Polsce odzież nasączaną permetryną można kupić w niektórych sklepach dla leśników, wędkarzy, myśliwych. Jej zaletą na pewno jest to, że ma wszystkie wymagane atesty bezpieczeństwa. Garderoba zachowuje właściwości do 50 prań. Możliwe jest też przygotowanie owadobójczej odzieży metodą chałupniczą. W sklepach internetowych dostępne są gotowe aerozole z permetryną do impregnowania ubrań, a także butów, namiotów, tropików albo śpiworów. Aplikowanie preparatu trzeba przeprowadzić na świeżym powietrzu, aby uniknąć wdychania szkodliwych oparów. Zaimpregnowane rzeczy należy zostawić do wyschnięcia na dwie do czterech godzin. Uwaga! Choć permetryna nie wyrządza krzywdy psom, to dla kotów w postaci ciekłej może być trująca, nie powinny mieć z nią kontaktu. Po wyschnięciu nie jest szkodliwa.
Warto wiedzieć, że permetryna chroni nie tylko przed kleszczami, lecz także komarami, meszkami, wszami, pchłami, świerzbowcami i innymi insektami. Jest radykalnym środkiem, który nie działa odstraszająco – tak jak zwykłe spreje przeciw owadom – ale biobójczo.