fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Media i internet

Atak hekerski: To nie Petya tylko...co ustalił Kaspersky Lab?

Fotorzepa/Dominik Pisarek
Rosyjski producent zabezpieczeń oprogramowania twierdzi, że za atakiem nie stoi wirus Petya, ale nowy o nazwie ExPetr. Rosjanie ustalili, ile było ataków i gdzie najwięcej.

Kaspersky Lab opublikował wyniki swojego dochodzenia w sprawie globalnego ataku hakerskiego, który miał miejsce we wtorek w wielu krajach świata. Nowy wirus szyfrujący dane z zaatakowanego komputera Rosjanie nazwali ExPetr. Wirus blokuje komputery i żąda 300 dol. w bitcoinach za odblokowanie.

Eksperci Kaspersky Lab są zdania, że wtorkowy atak wywołał nie wirus ze znanej rodziny o nazwie Petya, ale nowy wirusz szyfrujący ExPetr. Oba mają ze sobą wspólną część kodu szyfrującego, co może wskazywać na tego samego hakera.

Rosjanie ustalili też, że wirus zaatakował 2 tysiące razy przed wszystkim komputery firm naftowych, energetycznych, telekomunikacyjnych, farmaceutycznych a także państwowych.

- Według naszych ustaleń wirus zaatakował najmocniej w Rosji i na Ukrainie. Ataki pojawiły się też w Polsce, Włoszech, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji, USA i szeregi innych krajów - cytuje komunikat firmy agencja Prime.

Kaspersky Lab ustalił też, że „do rozpowszechnienia wirusa w sieciach korporacji został wykorzystany zmodyfikowany program (tzw. exploit) EternalBlue oraz EternalRomance.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA