fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Google mierzy ruch na stronach rządu i ministrów

Bloomberg
Z narzędzi analitycznych Google'a korzystają witryny prezydenta RP, KPRM i wszystkich resortów – wynika z analizy firmy Gemius.

Część ekspertów widzi problem w tym, że z Google'a korzysta 21 agend rządowych. – Polskie strony rządowe przekazują dane o aktywności swoich odwiedzających do prywatnej firmy zlokalizowanej w USA i podlegającej prawom stanu Kalifornia – komentuje Jakub Wysoczański, zarządzający polskim oddziałem badającej ruch w internecie firmy Gemius. Jak dodaje, dane te mogą być wykorzystane przez Google'a do działalności komercyjnej, np. optymalizacji wyników wyszukiwania czy wyświetlania reklam.

Z materiałów zebranych przez Gemius przy użyciu aplikacji Ghostery wynika, że oprócz Google Analytics witryny rządowe korzystają także z dwóch innych narzędzi, ale należących także do tej samej firmy: Google AdSense i Google AJAX Search API. Jak wyjaśnia Gemius, Google AdSense to narzędzie do wyświetlania na stronach internetowych reklam kontekstowych w postaci tekstowej, wideo i banerów. Google AJAX Search API to biblioteka JavaScript zapewniająca programistyczny dostęp do zaso...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA