fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Media i internet

Netflix rośnie w Europie, Showmax w Polsce

Bloomberg
Serialowy boom dopiero się zaczyna.

Popularny serwis VOD intensywnie rozwija się w Europie – obok głównej siedziby na Europę w Amsterdamie Netflix otworzył właśnie centrum obsługi klientów. Zaopiekuje się ono użytkownikami Netfliksa z 11 krajów, w tym z Polski. Już teraz pracuje tam 170 osób, a do 2018 ma pracować 400.

Ekspansja Netfliksa w Polsce i w Europie jest częścią rosnącej popularności serwisów VOD. W naszym kraju duży sukces odniósł Showmax (znany z wyłączności na satyryczne „Ucho prezesa”), który właśnie wszedł w alians z Play, podobny do tego, który ma T-Mobile z Netfliksem. Abonenci Play mogą teraz aktywować Showmax za darmo przez rok. Oferta dotyczy, co prawda, wybranych taryf, ale można śmiało założyć, że obejmie ona zasięgiem większość klientów Play.

Obie platformy VOD intensywnie inwestują w własne produkcje. Netflix przeznaczył na europejskie seriale i filmy 1,75 mld dolarów i ma już na koncie poważne sukcesy, takie jak brytyjskie „The Crown”. Z kolei Showmax z impetem wszedł do Polski i zdobył duży udział rynkowy za pomocą wspomnianego już „Ucha prezesa” oraz niskiej ceny miesięcznej.

Zarówno Netflix, jak i Showmax zapowiadają intensywną walkę o użytkownika i nie zdradzają informacji o ilości abonentów płacących za ich usługi. Trudno jest zaś wyciągać wnioski na podstawie odwiedzin stron tych serwisów, gdyż znaczna część użytkowników korzysta z tych serwisów za pomocą aplikacji. Można jednak śmiało wyciągnąć wnioski, że oba serwisy mają dobre wyniki, które zawdzięczają chwalonym serialom, szeroko komentowanym w mediach społecznościowych. Aktualnym hitem Netflixa jest „Ania nie Anna” na motywach „Ani z zielonego wzgórza”, a atutem Shomax jest produkcja Hulu „Opowieść podręcznej”.

Sądząc po planach obu firm i ich konkurentów, dopiero początek. I oby do Polski szybko nie dotarły takie testy, jak ten przeprowadzony przez australijskiego Netfliksa, w ramach których użytkownicy rejestrujący się w weekendy otrzymywali wyższe ceny niż standardowe.

Netflix zekranizuje polskiego „Wiedźmina”

Netflix jest w trakcie pracy nad nowym serialem dramatycznym opartym na popularnym cyklu powieści autorstwa Andrzeja Sapkowskiego. Współproducentem serialu jest Platige Image.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA