fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Lotnictwo

Lotnisko Pekin Daxing wraca do życia

Bloomberg
Rok temu nowy pekiński port lotniczy Daxing zaczął przyjmować pierwszych zagranicznych przewoźników. Od 15 stycznia 2020 zaczął tam latać LOT. W marcu lotnisko zostało zamknięte.

Odbudowa ruchu rozpoczęła się latem, a teraz Daxing przyjmuje 43 proc. planowanego ruchu obsługującego Pekin.

Daxing został zbudowany dlatego, że drugie lotnisko obsługujące stolicę Chin Beijing Capital było już przepełnione. I wszystko szło zgodnie z planem, dopóki nie wybuchła pandemia COVID-19. W tej chwili Daxing powinien już przyjmować kolejne linie lotnicze. I przyjmuje, tyle że są to wyłącznie chińscy przewoźnicy wykonujący rejsy krajowe. W końcu listopada 2020 Daxing przyjął o 10 proc. więcej rejsów krajowych, niż rok temu.

Na Daxing nie było żadnych „problemów wzrostowych". Rozruch poszedł bez jakichkolwiek kłopotów. A dzisiaj ruch rośnie tam w takim samym tempie, jak i na Beijing Capital. Tyle, że o ile rok temu na Daxing przylatywały już samoloty z Europy oraz Azji Południowo-Wschodniej, w tej chwili jest to wyłącznie ruch krajowy. Cały ruch międzynarodowy obsługujący chińską stolicę odbywa się albo z Beijing Capital, albo z Tiencinu oddalonego o 140 km od Pekinu. Tam także okazjonalnie lata LOT.

W listopadzie przewoźnicy latający z obu pekińskich lotnisk zaoferowali 5,1 mln miejsc w samolotach na 186 trasach (137 z Capital i 121 z Daxing, niektóre z kierunków się pokrywają). Największe obłożenie z obu portów jest na połączeniach do Szanghaju, a z Daxing do Guangzhou (dawniej Kanton), i w kolejności do Sanya, Kunmingu, oraz Wuhan. Niektórzy chińscy przewoźnicy, jak chociażby China Southern całkowicie przeniosło swoje operacje na Daxing.

Teraz Chińczycy , tak jak cały świat, czekają na szczepionkę, aby rzeczywiście mogły ruszyć rejsy międzynarodowe. Na Daxing, oprócz LOTu w czasach przed pandemią latali wszyscy przewoźnicy sojuszu Oneworld (między innymi) British Airways, Iberia, American Airlines, Malaysian Airlines, Finnair,Qantas, S7, JAL ,Qatar Airways) oraz amerykańska Delta.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA