fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Lotnictwo

Rząd nalega na plan dla Alitalii

Bloomberg
Włoski rząd jest zdeterminowany doprowadzić do umowy ratunkowej dla Alitalii, a możliwym (brakującym) inwestorem może być grupa infrastruktury Atlantia — stwierdził wicepremier Luigi Di Maio.

- Musimy zamknąć sprawę 15 lipca, mieć konsorcjum wszystkich zainteresowanych w utworzeniu nowej Alitalii — powiedział w nagraniu wideo nadanym na Facebooku.

Nie jest to jednak takie oczywiste. Di Maio będący też ministrem przemysłu pracuje od miesięcy z zarządcami komisarycznymi narodowego przewoźnika wspólnie z koleją państwową FS nad planem uratowania Alitalii. Kolej ma zapewnienie Delty Air Lines, że obejmie ona 10-15 proc., ale nawet mimo kupna udziału przez skarb państwa nadal brakuje inwestora do dopięcia planu sanacji szacowanego na 1,2 mld euro. Termin jego przedstawienia odraczano 4 razy, ostatnio do 15 lipca.

Grupa infrastruktury Atlantia rozważa możliwość zainwestowania 300 mln euro w 35-40 proc. udziałów w nowej Alitalii — potwierdziły dwie osoby informację dziennika „Il Sole 24 Ore".

- Mówią mi, że może pojawić się propozycja od Atlantii — stwierdził na Facebooku Di Maio. — Nie mam uprzedzeń wobec Atlantii odnośnie do Alitalii, ale nikt nie powinien myśleć, że rząd może cofnąć się w kwestii odebrania jej koncesji na autostrady — zacytował go Reuter.

Di Maio chce odebrać koncesję Atlantii za brak nadzoru nad autostradami i za zawalenie się wiaduktu w Genui w 2018 r. W ostatnią niedzielę 7 lipca uznał, że można znaleźć rozwiązanie sprawy koncesji, jeśli Włosi dostaną z powrotem „wszystko co im zabierano w ostatnich latach podwyżkami stawek myta".

Dziennik „Il Messagero" poinformował z kolei, że Delta wycofa się z planu ratunkowego, jeśli nie będzie w nim uczestniczyć Atlantia.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA