Lotnictwo

Australia wdraża cywilno-wojskowy projekt na niebie

Adobe Stock
Francuska grupa elektroniki wojskowej Thales podpisała z zarządcą przestrzeni powietrznej Airservices Australia i dowództwem lotnictwa wojskowego umowę za 1,2 mld dolarów austral. (777 mln euro) na dostawę i wdrożenie programu OneSKY.

Airservices Australia świadczy usługi w zakresie nawigacji lotniczej na obszarze o powierzchni 53 mln km2, obejmującym niebo nad Australią, na zachód nad Oceanem Indyjskim i na wschód nad Nową Zelandią. Jest to obszar wielkosci obu Ameryk i Chin, stanowiący 11 proc. powierzchni kuli ziemskiej.

OneSKY, najbardziej zaawansowany cywilno-wojskowy projekt integracji przestrzeni powietrznej na świecie, umożliwi Australii skuteczniej zarządzać lotami i korzystać przez 20 lat z rosnącego ruchu lotniczego. Francuzi wykorzystali w nim rozwiązania sprawdzone w systemach zarządzania ruchem lotniczym cywilnym i wojskowym oraz najnowsze rozwiązania w dziedzinie łączności, dużych zbiorów danych i sztucznej inteligencji. Program zakłada zwiększenie i zoptymalizowanie ruchu w przestrzeni powietrznej oraz usprawnienie procedur lądowania.

Pasażerowie również skorzystają na tym, bo skróci się czas podróży i zmaleje liczba opóźnień. Linie lotnicze będą w stanie zwiększyć liczbę lotów, zmniejszając zużycie paliwa i emisję CO2. Australijskie lotnictwo wojskowe skorzysta z bezpieczniejszej koordynacji z cywilnym ruchem lotniczym.

Ponad 500 inżynierów zajmie się opracowaniem i dostarczeniem programu OneSKY, 450 w Melbourne, 50 we Francji 50; 200 dodatkowych pracowników będzie obsługiwać łańcuch dostaw w Australii.

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL