fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Lotnictwo

Operator lotnisk paryskich wchodzi do Indii

AdobeStock
Aéroports de Paris (ADP) poinformował o kupieniu za prawie 1,4 mld euro 49,01 proc. w GMR Airports, operatorze m.in. lotnisk w Delhi i Hyderabadzie, bo chce stworzyć największą na świecie sieć lotniskową

Transakcja zostanie zrealizowana w 2 etapach, w najbliższych dniach dojdzie do kupna 24,99 proc., następnie za kilka miesięcy 24,01 proc. zależnie od spełnienia pewnych warunków związanych z przepisami — podał ADP w komunikacie. Łącznie będzie to kosztować 107,8 mld rupii (1,36 mld euro). ADP wyjaśnił, że zakup będzie mieć ograniczony wpływ na wysokość zysku na akcję w najbliższych 5 latach, a od 2025 r. ten wpływ mocno zmaleje — pisze Reuter.

Po dokonaniu zakupu operator lotnisk w Roissy i Orly będzie udziałowcem GMR Airports wspólnie z GMR Infrastructure Ltd, spółką giełdową grupy GMR, która zachowa 51 proc. udziałów i będzie kontrolować indyjskiego operatora, ale Francuzi „mają korzystać z szerokiego zakresu zarządzania". ADP ma od 2012 r. nieco ponad 46 proc. w tureckiej TAV Airports, która zarządza m.in. lotniskiem Ataturka w Stambule.

GMR Airsports poza Delhi i Hyderabadem eksploatuje również lotnisko w Mactan Cebu na Filipinach. Te trzy lotniska łącznie odprawiły w 2019 r. 102 mln podróżnych, o 8,4 proc. więcej niż rok wcześniej. Cztery następne w trakcie rozbudowy — w Goa, Naghpur i Boghapur w Indiach, Heraklionie w Grecji — odprawiły 22 mln pasażerów. W ostatnim roku finansowym (do 31 marca 2019) GMR Airports osiągnął zysk operacyjny EBITDA 205 mln euro i obroty 715 mln.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA