fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Lotnictwo

Kalendarium otwarcie Berlin Brandenburg

25 października, czyli w dniu wejścia w życie rozkładu zimowego w Niemczech, Schönefeld zostało przekształcone Terminal 5.
AFP
Oficjalne otwarcie nowego lotniska obsługującego stolicę Niemiec zostało zaplanowane na 31 października. To wtedy wylądują na Berlin Brandenburg rejsowe samoloty Lufthansy i niskokosztowego easyJeta. Tydzień później, 7 listopada ostanie samoloty wystartują z Berlin Tegel (TXL).

7 listopada pożegna stare berlińskie lotnisko większość przewoźników, wśród nich będzie LOT. Ostanie rejsy wykona stamtąd Air France. A już wszystkie linie, które dotychczas latały do Berlina , z Berlin Brandenburg polecą od 8 listopada.

Pomiędzy tymi datami będzie trwało przenoszenie operacji z Tegel na Terminal 1 w BER. Te procedury zostały zaplanowane w trzech etapach i linie mają operować z dwóch terminali – jedynki i Terminala 5, czyli dawnego lotniska, znanego jeszcze z czasów NRD — Berlin Schönefeld (SFX). Wszystkie informacje dla pasażerów, którzy będą się przesiadać na nowym berlińskim lotnisku znajdują się na stronie internetowej nowego portu obsługującego stolicę Niemiec.

25 października, czyli w dniu wejścia w życie rozkładu zimowego w Niemczech, Schönefeld zostało przekształcone Terminal 5. Stacja kolejki oraz przystanek autobusowy zostały już przemianowane z Flughafen Berlin-Schönefeld na Flughafen BER – Terminal 5.

W ostatni poniedziałek, 26 października na nowym lotnisku uruchomiona została stacja S-Bahn, a kolejka zatrzymuje się na Flughafen BER – Terminal 1-2. Pasażerowie korzystający z tego połączenia na razie mogą wsiadać i wysiadać jedynie na stacji Willy-Brandt-Platz i do 31 października nie będzie jeszcze dla nich dostępu do terminala, ponieważ nie będą się tam odprawiane żadne rejsy.

Uroczystość otwarcia zaplanowano na popołudnie 31 października, a samoloty Lufthansy i easyJeta mają wylądować jednocześnie na równoległych pasach. Oficjalnie Terminal 1 ma zostać otwarty o 8 wieczorem. Złą wiadomością dla chętnych oglądania tych uroczystości jest ta, że 31 października nie będzie otwarty taras widokowy, ale i tak tego dnia nie planuje się z tego portu jakichkolwiek startów.

Od 31 października BER będzie doskonale skomunikowany. Przejadą tamtędy pociągi dalekobieżne i regionalne, ale będą zatrzymywały się wyłącznie na T1, a nie na dawnym Schönefeld (T5). Podobnie będzie z liniami autobusowymi. Na T5 zatrzyma się natomiast S-Bahn. Wszystkie informacje dotyczące połączeń z nowym lotniskiem znajdują się na stronie orientation.berlin-airport.de

1 listopada wystartują pierwsze samoloty z BER. Będzie to easyJet, oraz Qatar Airways i Turkish Airlines. 3 listopada wyląduje na BER Eurowings, a 4 listopada oficjalnie rozpocznie się druga fala przeprowadzki. Z Tegel zniknie także hiszpański Vueling, a Ryanair, SunExpress i Sundair przeniosą się na T5. Natomiast Bielavia, Georgian Airways, Egyptair i Norwegian przeniosą swoje operacje z T5 na T1.

Finał przeprowadzki został zaplanowany na dwa dni 7 i 8 listopada. Ostatnie rejsy z pasażerami odlecą z Tegel 7 listopada, a w dzień później z Terminala 1 zaczną z nowego lotniska operować w regularnych rejsach samoloty Lufthansy Aegean Airlines, Aer Lingus, airBaltic, Air France, Air Malta, Air Serbia, Austrian Airlines, British Airways, Brussels Airlines, Danish Air Transport, Finnair, Iberia Express, KLM Royal Dutch Airlines, LOT, Lufthansa, Luxair, SAS, Swiss i TAP Portugal.

Zarząd lotniska teraz apeluje do pasażerów, aby dobrze zorientowali się z jakiego portu będą odlatywać w tym okresie przejściowym (czyli 31 październik-7 listopad). Wszystkie informacje znajduja się na ber.berlin-airport.de/en/flying/airlines.html . Odlatujący z Terminali 1 i 5 informacje ze szczegółami rejsów znajdą informację w na trzy dni przed podróżą na stronie ber.berlin-airport.de/en . Natomiast ci, którzy w czasie przeprowadzki mają korzystać nadal z lotniska Tegel niezbędne dane znajdą pod adresem https://www.berlin-airport.de/en/travellers-txl/index.php

A co zrobić, jeśli wylecieliśmy z Tegel i tam zaparkowaliśmy samochód, a samolot powrotny wyląduje na BER ? Mogą skorzystać z busa kursującego między BER T1 a lotniskiem Tegel. Ten bus ma kursować od 8 rano do północy od 31 października do 8 listopada.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA