fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Lotnictwo

American Airlines polecą z Krakowa do Chicago

Foto: Oliver Holzbauer [CC BY-SA 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)], via Flickr
Od maja 2020 największa linia na świecie, American Airlines, poleci z Krakowa do Chicago. Z lotniska na Balicach wykona najmniejszymi Dreamlinerami B787-8 tygodniowo 5 lotów, pierwszy z nich 7 maja 2020.

Połączenie będzie sezonowe, ostatni rejs w sezonie letnim jest zaplanowany na 23 października 2020 roku. AA planują otwarcie również sezonowych połączeń do Chicago z Budapesztu i Pragi.  

Czytaj także: Znów awaria systemu IT w British Airways. Mnóstwo lotów odwołanych 

W wypadku Krakowa może to być reakcja na bliskie już zniesienie przez Stany Zjednoczone wiz dla Polaków, więc AA prognozują wzrost ruchu na tej trasie, a może być efekt brexitu i zmniejszenia siatki w rejsach do miast brytyjskich.

Prezes Kraków Airport Radosław Włoszek wskazuje też na inne powody uruchomienia połączenia - w Małopolsce, a przede wszystkim w samym Krakowie, mieści się szczególnie dużo inwestycji amerykańskich. Poza tym z Małopolski do USA wyjechało sporo Polaków, osiedlili się właśnie w Chicago, a teraz wielu z nich odwiedza rodziny w kraju.

Nieoficjalnie wiadomo, że American Airlines chciały latać do Chicago z Warszawy, również dublując połączenie LOT-u, ale warszawskie lotnisko jest zatłoczone i trudno było znaleźć działki czasowe (sloty) dla rejsów, które nie są nowym kierunkiem.

American Airlines, członek sojuszu Oneworld, do którego należą między innymi British Airways, Iberia, Latam i japoński JAL, to największe linie lotnicze na świecie. W 2018 roku przewiozły ponad 198 mln pasażerów, obsługując 360 kierunków. Ich flota składa się z 956 samolotów.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA