Lotniczy projekt pod Rzeszowem

Polska Grupa Lotnicza ogłosiła w poniedziałek 24 września w Rzeszowie plany budowy na terenie Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka centrum serwisowego samolotów.

Aktualizacja: 24.09.2018 11:36 Publikacja: 24.09.2018 10:45

Lotniczy projekt pod Rzeszowem

Foto: fot. Andrzej Kłos, Port Lotniczy Rzeszów Jasionka

Pod listem intencyjnym w tej sprawie podpisali się prezes Polskiej Grupy Lotniczej i Polskich Linii Lotniczych LOT Rafał Milczarski, marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl i wicemarszałek Bogdan Romaniuk.

Pierwszy etap inwestycji, której koszt wraz z zakupem ziemi szacuje się na 100 mln złotych, przewidujący budowę hangaru firmy naprawiającej samoloty LOT Maintenance Service do obsługi dwóch maszyn jednocześnie ma zostać zakończony w ciągu 3 lat. — Mam jednak nadzieję, że uda nam się zakończyć ten etap wcześniej — mówił prezes Polskiej Grupy Lotniczej Rafał Milczarski. W kolejnych etapach inwestycja ma zwiększyć się do „kilkuset milionów złotych”.

Centrum będzie obsługiwać maszyny szerokokadłubowe, jak używane przez LOT boeingi 787 Dreamliner, boeingi 777 i airbusy A350. Jeśli dojdzie do tej inwestycji, będzie to największa taka baza w Europie Środkowo-Wschodniej. Pierwotnie budowa takiego hangaru planowana była na Lotnisku Chopina w Warszawie. Uznano jednak, że teraz, kiedy niejasna jest przyszłość tego portu po wybudowaniu Centralnego Portu Komunikacyjnego, inwestowanie w tym miejscu nie miałoby sensu.

Czytaj także: "Modlin walczy o swoją przyszłość. Chce wziąć 40 milionów złotych kredytu".

Dlaczego w takim razie takie centrum nie powstanie w Centralnym Porcie Komunikacyjnym? — Bo otwarcie CPK jest planowane w 2027 roku, ale oczywiście w CPK też będą hangary AMS-u — wyjaśnił Milczarski.

Zobacz: "Mikołaj Wild: Losy Lotniska Chopina i Modlina nie są przesądzone".

Baza MRO (Maintenance Repair and Overhaul) ma zostać zbudowana na terenie lotniska w Jasionce przez Polską Grupę Lotniczą we współpracy z LOT Aircraft Maintenance Services (LOT AMS). W nowym centrum serwisowym samolotów znajdzie zatrudnienie około 300 ludzi. - Będą to wysoce wykwalifikowani inżynierowie i mechanicy, których źródłem mogą być m.in. Dolina Lotnicza i Politechnika Rzeszowska – mówi Milczarski.

— Baza będzie pozytywnym impulsem dla rynku pracy i dla gospodarki – dodaje wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu do budowy CPK Mikołaj Wild.

Lotnisko w Jasionce zadeklarowało umożliwienie nabycia działek pod tę inwestycję i wsparcie w ich skomunikowaniu i uzbrojeniu. Samorząd Podkarpacia zobowiązał się, że wesprze PGL i LOT AMS w szkoleniu i pozyskiwaniu pracowników potrzebnych do obsługi bazy serwisowej.

- To ważny dzień dla portu lotniczego, ale również dla samorządu województwa — mówił podczas poniedziałkowej uroczystości marszałek Ortyl. - Dzisiejszy list intencyjny potwierdza kierunek, jaki obraliśmy dla rozwoju lotniska w Jasionce, a przede wszystkim słuszność realizowanych inwestycji. Jasionka to nasze centrum komunikacyjne - nie tylko ruch pasażerski, ale też ruch cargo. To także zlokalizowane tu firmy z branży lotniczej, które korzystają z lotniska i dlatego chcemy je w dalszym ciągu rozwijać. 

- Już dziś dysponujemy największym w Polsce hangarem, niemniej powstanie nowej infrastruktury do obsługi technicznej floty LOT-u pozwoli na optymalne wykorzystanie zasobów naszego portu i jego lokalizacji — mówił prezes Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka Michał Tabisz.

Rzeszów już wcześniej był ważny dla LOT-u. W marcu uruchomił stąd loty do Tel Awiwu, a miesiąc później na lotnisko w Newark pod Nowym Jorkiem. Z kolei LOT AMS w 2016 roku wstąpił do Stowarzyszenia Dolina Lotnicza, którego celem jest umacnianie roli południowo-wschodniej Polski jako jednego z istotnych europejskich ośrodków przemysłu lotniczego. W tym roku LOT objął też patronatem klasę stewardes w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Tarnobrzegu.

Polska Grupa Lotnicza, jako spółka akcyjna z kapitałem 1,2 mld złotych została powołana w styczniu tego roku. W sierpniu Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zgodził się na włączenie do niej LOT-u, LOT-u AMS i LS Airport Services. Docelowo w ramach PGL ma powstać także spółka leasingująca przewoźnikom samoloty.

 

Land Rover Discovery Sport – teraz 0% wpłaty własnej i rata 1.539 zł netto/mies. SPRAWDŹ!

Advertisement

Advertisement

Transport
Strajki bardzo zabolały Lufthansę. A to jeszcze nie koniec
Transport
Koleje Dużych Prędkości w ramach CPK zbudują polskie firmy
Transport
Czy Dreamlinerami można latać bezpiecznie? Boeing w ogniu pytań
Transport
Boom na rynku rowerów. Coraz większą popularnością cieszą się elektryczne
Transport
Prezes Lufthansy pod specjalnym nadzorem