Konstytucja RP przyznaje każdemu prawo do ochrony prawnej życia prywatnego, rodzinnego, czci i dobrego imienia oraz do decydowania o swoim życiu osobistym (art. 47). Artykuł 41 ust. 1 Konstytucji RP zapewnia nietykalność osobistą i wolność osobistą, a pozbawienie lub ograniczenie wolności może nastąpić tylko na zasadach i w trybie określonych w ustawie.
Realizacją swobody podejmowania decyzji o sobie samym jest instytucja zgody na wykonywanie czynności leczniczych. Całkowicie swobodna i świadoma możliwość decydowania o swoim zdrowiu, w tym wyborze metod leczenia, czy całkowitego ich wykluczenia, nie może stać się przedmiotem czyichkolwiek decyzji – co do zasady – poza osobą bezpośrednio tym zainteresowaną, czyli pacjentem.
Czytaj także: SN: 50 tys. złotych dla pacjenta za błędną lekarską diagnozę
Zgodnie z art. 32 ust. 1 ustawy z 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty (tekst jedn. DzU z 2019 r., poz. 537 ze zm., dalej: u.z.l.) le...
Dostęp do najważniejszych treści z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plus Minus; w tym ekskluzywnych tekstów publikowanych wyłącznie na rp.pl.
Dostęp do treści rp.pl - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Rzeczpospolitej”, archiwum tekstów, treści pochodzących z tygodników prawnych, aplikacji mobilnej i dodatków dla prenumeratorów.