fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kosmos

NASA: Załogowy lot SpaceX na ISS pod koniec maja

AFP
W maju pierwszy raz od prawie dekady amerykańscy kosmonauci mają dotrzeć na Międzynarodową Stację Kosmiczną amerykańskim statkiem kosmicznym.

"27 maja, NASA ponownie wyśle amerykańskich kosmonautów amerykańską rakietą z amerykańskiej ziemi!" - napisał na Twitterze administrator NASA Jim Bridenstine.

Astronauci Robert Behnken i Douglas Hurley mają dotrzeć na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) na pokładzie statku kosmicznego firmy SpaceX. Dragon ma zostać wyniesiony przez rakietę Falcon 9. Start zaplanowano na godz. 22:32 czasu polskiego 27 maja z Kennedy Space Center na Florydzie.

Nie wiadomo, jak długo Behnken i Hurley pozostaną na ISS.

Jak podała NASA, majowa misja to ostatni lot próbny SpaceX, mający stanowić dowód zdolności firmy do transportowania kosmonautów na orbitę. "Po raz pierwszy astronauci NASA sprawdzą systemy statku kosmicznego (SpaceX - red.) na orbicie" - podała Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej.

Od 2011 r. po zakończeniu amerykańskiego programu wahadłowców kosmonautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną przewoziły jedynie rosyjskie rakiety Sojuz.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA