fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kosmos

Ziemia ma nowy księżyc.Tymczasowo

stock.adobe.com
Ziemia ma nowy "miniksiężyc" zbliżony wielkością do wielkości samochodu - twierdzą astronomowie, którzy zaobserwowali obiekt okrążający naszą planetę.

Obiekt o średnicy 1,9 do 3,56 metra został zaobserwowany 15 lutego przez Kacpra Wierzchosa i Teddy'ego Pruyne, zaangażowanych w finansowany przez NASA program badawczy Catalina Sky Survey.

Wierzchos napisał na Twitterze, że tymczasowy nowy księżyc Ziemi to prawdopodobnie planetoida klasy C. Obiekt określono jako 2020 CD3.

Badacz dodał, że to dopiero druga zaobserwowana planetoida, która zaczęła krążyć wokół Ziemi (pierwszą była planetoida 2006 RH120).

Trajektoria asteroidy wskazuje, że weszła ona na orbitę Ziemi ok. trzy lata temu.

Instytut badawczy Smithsonian Astrophysical Observatory, który zbiera dane o niewielkich planetach i planetoidach w swoim oświadczeniu pisze, że odkryty przez astronomów z Catalina Sky Survey obiekt "nie jest związany z żadnym sztucznym obiektem" co wskazuje, iż jest to planetoida "schwytana" przez pole grawitacyjne Ziemi.

Elon Musk poinformował, że obiekt na pewno nie jest samochodem Tesla Roadster, który twórca firmy SpaceX wysłał w kosmos w 2018 roku.

Orbita nowego miniksiężyca Ziemi nie jest stabilna - za jakiś czas planetoida przestanie krążyć wokół naszej planety.

Planetoida 2006 RH120 krążyła wokół Ziemi od września 2006 do czerwca 2007 roku.

Źródło: AFP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA