fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kosmos

Ziemia leży w galaktyce, która "usnęła" na 2 mld lat?

123RF
Japoński astronom Masafumi Noguchi przedstawił hipotezę, zgodnie z którą galaktyka w której żyjemy, czyli Droga Mleczna, w przeszłości była uśpiona przez 2 mld lat, a obecnie obserwujemy jej drugie życie - informuje amerykański "Newsweek".

Jak pisze "Newsweek" gwiazdy składające się na Drogę Mleczną można podzielić na dwie grupy - jedne są bogate w tzw. pierwiastki alfa (tlen, magnez, krzem), a inne zawierają dużo żelaza. Naukowcy dotychczas nie potrafili odpowiedzieć na pytanie dlaczego gwiazdy w ramach jednej galaktyki różnią się między sobą w taki sposób.

Noguchi stworzył model, który pozwala to wyjaśniać. Opierając się o teorię "akumulacji zimnego przepływu" (cold flow accretion) odtworzył ewolucję naszej galaktyki w ciągu 10 miliardów lat.

Zgodnie z tą teorią dwie grupy gwiazd, tworzących Drogę Mleczną, odpowiadają dwóm okresom formowania się gwiazd, które oddziela okres długiego "uśpienia".

W początkowej fazie strumienie zimnego gazu miały napłynąć do galaktyki spoza niej - i wówczas zaczęło się formowanie pierwszych gwiazd. Po kilku milionach lat niektóre z tych krótkotrwałych gwiazd eksplodowały jako supernowe, wytwarzając duże ilości pierwiastków alfa, które ostatecznie zostały zintegrowane z innymi gwiazdami.

Jednak ok. 7 mld lat temu w galaktyce miały pojawić się fale uderzeniowe, które podgrzały gaz i zatrzymały jego przepływ w galaktyce i, co za tym idzie, wstrzymały proces powstawania gwiazd.

W czasie trwającego 2 mld lat "uśpienia" galaktyki, kolejne eksplozje supernowych zmieniały skład gazu wzbogacając go o żelazo.

Około 5 miliardów lat temu gaz ochłodził się na tyle, by rozpoczął się proces tworzenia drugiej generacji gwiazd - do których należy nasze Słońce. Te gwiazdy zawierają znacznie więcej żelaza niż gwiazdy powstałe wcześniej.

Wcześniejsze badania wykazały, że sąsiadująca z Drogą Mleczną galaktyka, Andromeda, również produkowała gwiazdy w dwóch różnych epokach z uśpionym okresem pomiędzy, co byłoby zgodne z hipotezą Noguchi na temat Drogi Mlecznej.

Źródło: Newsweek
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA