fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kosmos

Polski student nagrodzony za stworzenie fragmentu mapy Marsa

NASA
Student piątego roku geologii Uniwersytetu Wrocławskiego Mateusz Pitura wygrał międzynarodowy konkurs kartograficzny na wykonanie fragmentu mapy Marsa.

W rywalizacji chodziło o umiejętności kartograficzne i odpowiedni wybór miejsca. Uczestnicy mieli do wyboru jedną z 47 stref potencjalnego lądowania na Marsie, które wytypowali organizatorzy.

Strefy można oglądać na zdjęciach. Część informacji na ich temat została podana, ale niezwykle istotne było zdobycie dodatkowych informacji - to dopiero pozwalało na wybór odpowiedniego miejsca, które gwarantowało sukces w konkursie.

Organizatorami konkursu były: Międzynarodowe Stowarzyszenie Kartograficzne (ICA) – Komisja Kartografii Planetarnej (CPC) oraz amerykańska agencja kosmiczna NASA. 

Polski laureat zdecydował się na fragment Marsa nazwany Hebrus Valles z kilku powodów. Sprawdzał między innymi, czy w danym rejonie są ślady pozostawione przez wodę, istotne były również ślady kraterów, które w geologii są bardzo ważne. 

Sporządzenie mapy przy pomocy odpowiednich programów graficznych zabrało kilka miesięcy. Praca konkursowe zawierała tekst w języku angielskim, opisujący proces powstania mapy i jej legendę.

Źródło: rp.pl, PAP Nauka w Polsce
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA